Poradkyně ministra zahraničí USA navštíví ještě v lednu Kubu

Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová na konci měsíce navštíví Kubu, kde bude jednat o normalizaci vztahů. V Havaně bude pobývat od 21. do 22. ledna, informovala agentura Reuters. USA a Kuba ohlásily záměr obnovit vzájemné vazby loni v prosinci.

 Poradkyně amerického ministra zahraničí Roberta Jacobsonová
8.1.2015 20:33   |  

Návštěva Jacobsonové na Kubě je součástí plánu administrativy prezidenta Baracka Obamy obnovit vztahy s Havanou, která po komunistické revoluci čelí přes půl století americkému embargu. Tématem lednového jednání na Kubě budou podle ministerstva zahraničí otázky migrace a normalizace vztahů.

Obama v polovině loňského prosince ohlásil zahájení nové kapitoly v americko-kubánských vztazích, které byly poznamenány nepřátelstvím od nástupu kubánských komunistů k moci v roce 1959. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je prý překonaná. Mimo jiné oznámil, že Spojené státy znovu otevřou na Kubě svoje velvyslanectví. Kubánský vůdce Raúl Castro po historickém prosincovém telefonátu s Obamou prohlásil, že Kuba je připravena s USA o normalizaci jednat.


Čtěte také:

Konec 50letého embarga. Obama plánuje otevření ambasády na Kubě

Kuba začala propouštět politické vězně

Kuba chce nastartovat ekonomiku. Plánuje projekty za miliardy dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Euro přes český propadák zaujalo. Diváci prosázeli už přes miliardu korun

Euro přes český propadák zaujalo. Diváci prosázeli už přes miliardu korun

Zájem sázkařů o fotbalové Euro ve Francii je velký, celkové vklady u sázkových kanceláří v Česku výrazně přesáhly miliardu korun. Tipsport přijal sázky za 624 milionů korun a… více

Komerční prezentace
Mobilní web