Porážka IS neodstraní problém fundamentalismu

aktualizováno Porážka radikálního hnutí Islámský stát (IS) neodstraní problém náboženského fundamentalismu. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci před tím varoval britský ministr zahraničí Philip Hammond. Podle něj musí Západ podporovat umírněné muslimské země v boji s extremisty, protože jen umírněný islám může fundamentalismus potlačit.

 Philip Hammond
13.2.2016 19:05   |  

„IS je jen aktuální projev násilného extremistického islámu. A i když jsem si jistý, že tuto organizaci zničíme, nebude tak snadné zničit ideologii, která za ní stojí,“ řekl Hammond. Upozornil, že islamisté se nehlásí jen k IS a nepůsobí jen na Blízkém východě, ale vytvořili řadu teroristických organizacích v mnoha zemích světa.

„Islámský stát porazíme, o tom není pochyb. Ale problém je, že jeho příčiny jsou daleko hloub,“ připojil se k Hammondovi český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „I když porazíme tu současnou podobu terorismu, tak to bohužel nebude znamenat, že se vypořádáme s kořeny tohoto jevu. Ty jsou hlubší a chce to daleko dlouhodobější zápas, který není jenom bojiště v Sýrii nebo bojiště v Iráku,“ řekl Zaorálek českým novinářům

IS je jen aktuální projev násilného extremistického islámu

„Kořeny extremismu a terorismu jsou ve frustraci určité části společnosti jak v arabském světě, tak, jak se ukázalo, dílem dokonce v evropském světě samotném. A tyhle kořeny bohužel budou i po zániku Islámského státu živit další podobné hnutí,“ řekl Zaorálek. „Boj s tímto zlem je složitější a chce daleko důkladnější strategii. Je to zápas o hlavy a srdce mladých lidí, kteří hledají cestu životem,“ uvedl.

Podle Hammonda teroristé zneužívají falešnou interpretaci velkého světového náboženství k tomu, aby oslovili lidi, kteří mají pocit beznaděje. „Kvůli tomu má náboženský fundamentalismus hlubší kořeny a delší dosah než měly komunismus a fašismus,“ řekl britský ministr. Současní extremisté navíc podle něj mají výhodu proti svým předchůdcům, že díky novým technologiím mohou snáz šířit své nenávistné poselství.

Musíme zapojit muslimské země

Podle britského ministra je třeba řešit problém islamismu ve spolupráci s muslimskými zeměmi. „Zatímco Západ čelí bezpečnostnímu problému, islámský svět stojí před existenční hrozbou. Fundamentalismus a umírněný islám jsou nekompatibilní a přežít může jen jeden z nich. A my v neislámských zemích bychom se raději měli postarat o to, že to bude ten správný,“ řekl Hammond.

Zdůraznil, že Západ musí podporovat islámské státy, aby samy bojovaly proti domácímu náboženskému extremismu a bránily radikalizaci svých občanů. „Některé (muslimské) země s tím už začaly, ale obávám se, že jsou v menšině. Některé státy problém víceméně ignorují, další nadále tvrdí, že to je extrémní hrozba, která je k nim zavlékána zvenčí, a odmítají se pečlivě podívat na to, co se děje v jejich vlastních školách, mešitách a věznicích,“ řekl Hammond.


Čtěte také:

Musíme se spojit v boji proti terorismu, shodli se Valls a Medveděv

Putin vyzval ke společnému boji s terorismem. Na sblížení je ale prý ještě brzy

Rusko kvůli boji s terorismem zpřísnilo pravidla pro výměnu valut

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web