Posílíme spolupráci, slíbil Cameron v Paříži. Chce bombardovat IS

aktualizováno Francouzský prezident François Hollande a britský premiér David Cameron po jednání v Paříži prohlásili, že obě země chtějí posílit spolupráci a výměnu informací mezi svými tajnými službami. Zároveň zdůraznili nutnost zintenzivnění boje proti takzvanému Islámskému státu (IS) a Cameron řekl, že Británie by se měla zapojit do úderů na cíle IS v Sýrii.

David Cameron a Francois Hollande
23.11.2015 11:32   |  

Setkání s Cameronem je pro Hollandea prvním ze série jednání s předními světovými politiky na téma terorismus a situace v Sýrii. Hollande vyzval k vytvoření široké koalice v boji proti IS po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu. Dnes ráno společně s Cameronem a pařížskou starostkou Anne Hidalgovou nejdřív navštívil koncertní sál Bataclan, v němž se odehrál nejkrvavější z atentátů: při rockovém koncertě tam bylo zabito 89 lidí.

Oba státníci na společné tiskové konferenci znovu vyzvali k intenzivnějšímu boji proti Islámskému státu, jenž se k pařížským atentátům přihlásil. Podle Hollandea je vojenským cílem „způsobit (Islámskému státu) co největší škody“. Prezident potvrdil, že Francie zintenzivní útoky proti IS. „Jsme přesvědčeni, že musíme pokračovat v úderech proti DAEŠ (arabská zkratka pro IS) v Sýrii,“ prohlásil Hollande. Francie se prý chystá údery v Sýrii zesílit s pomocí své jediné letadlové lodě Charles de Gaulle.

„Zintenzivníme své údery, vybereme si cíle, jejichž zničení bude pro tuto teroristickou armádu znamenat co největší škody,“ varoval Hollande a poukázal na „společné závazky“ Paříže a Londýna v otázkách obrany.

Cameron chce bombardovat

Cameron vyjádřil přesvědčení, že Británie by měla provádět letecké údery proti IS v Sýrii po boku Francie a dalších spojenců. Britský parlament však musí údery nejdřív schválit. „Tento týden v parlamentu předložím naši komplexní strategii postupu vůči ISIL (Islámskému státu),“ řekl Cameron. „Rozhodně podporuji akci, kterou prezident Hollande podnikl s cílem udeřit na ISIL v Sýrii, a jsem pevně přesvědčený, že Británie by měla učinit totéž.“

Cameron přitom v roce 2013 v parlamentu narazil, když mu poslanci neschválili letecké údery proti silám režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Tentokrát je ale britský parlament podle pozorovatelů náletům nakloněn více.

Cameron v Paříži rovněž oznámil, že britskou leteckou základnu na Kypru dal Francii k dispozici pro útoky na Islámský stát v Sýrii. „Dnes jsem prezidentovi (Hollandeovi) nabídl, že základnu RAF Akrotiri může využívat francouzské letectvo zapojené do operací proti DAEŠ, a nabídl jsem také dodatečnou podporu při tankování paliva za letu,“ oznámil Cameron.

Britský premiér dodal, že bude více usilovat o sdílení tajných informací s Francií i s dalšími evropskými partnery. Hollande se ještě dnes sejde také s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. V úterý bude ve Washingtonu hovořit s americkým prezidentem Barackem Obamou, ve středu přijme v Paříži německou kancléřku Angelu Merkelovou, ve čtvrtek se v Moskvě setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a v neděli povečeří s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.


Čtěte také:

Cesty k evropské pevnosti: kontroly čekají i unijní občany

Stropnický: Do boje proti IS můžeme poslat až 200 zdravotníků a chemiků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web