Pravicovou AfD volili nezaměstnaní nejvíce. Ta jim chce privatizovat podporu

Výrazný výsledek protimigrační Alternativy pro Německo (AfD) v zemských volbách minulý týden překvapil. Mezi nezaměstnanými a dělníky byli její voliči zastoupení nejvíce (například v Bádensku-Württembersku konkrétně 32 a 30 procenty). Tyto skupiny by přitom při naplnění zveřejněného programu Alternativy pro Německo tratily nejvíce.

Německá volební místnost
16.3.2016 14:43   |  

Strana je totiž dost liberální a chce rozebrat i základní kámen německého sociálního státu, který už na konci 19. století položil kancléř Otto von Bismarck. AfD by podle návrhu svého programu chtěla zrušit systém zákonného zdravotního pojištění.

Významnými změnami by měla projít i podpora v nezaměstnanosti, kterou chtějí lidé z AfD privatizovat. Pojištění pro ztrátu zaměstnání by financovali pouze zaměstnanci, zaměstnavatelé by nemuseli přispívat vůbec nic. Princip sociální solidarity by navíc byl postavený naruby – pojištění by totiž mělo stát na komerčních principech.

Nejvyšší příspěvky by na něj měli odvádět lidé s nízkým vzděláním a ti, jejichž pracovní místa jsou nejohroženější. Ti vzdělanější s jistějšími pracovními místy by naopak platili méně nebo vůbec nic.


Přečtěte si: Merkelové CDU v zemských volbách oslabila, uspěla populistická AfD


Kromě těchto opatření by Alternativa pro Německo také ráda zvýšila věk odchodu do důchodu, zrušila by daň z nemovitosti a dědictví. Změnila by také přerozdělování financí mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Podle programu AfD by skončil i nepříliš populární poplatek za obnovitelné zdroje.

Oblibu Alternativy pro Německo u ekonomicky slabších skupin i s jejím ne zrovna sociálním programem ovšem vysvětluje další údaj z průzkumu zveřejněného serverem Tagesschau - z přesvědčení o ní samotné totiž tuto stranu volilo pouze 27 procent voličů. Zklamání z ostatních partají bylo motivací pro 64 procent těch, kteří AfD zakřížkovali na hlasovacích lístcích.


Čtěte také:

Německý tisk: Vládní strany ve volbách doplatily na přístup k uprchlíkům

Uprchlická politika se musí po volebním propadu změnit, žádá Seehofer

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web