Přechodná dohoda s EU? Ta mě nezajímá, tvrdí britský ministr pro brexit | E15.cz

Přechodná dohoda s EU? Ta mě nezajímá, tvrdí britský ministr pro brexit

ČTK

Britského ministra pro brexit Davida Davise ve skutečnosti nezajímá možnost uzavření přechodné dohody s Evropskou unií, která by zmírnila proces odchodu Británie z EU. Napsal to dnes list Financial Times.

O dočasné či přechodné dohodě, která by jen připravila půdu pro definitivní novou formu vzájemných vztahů hovořil v těchto dnech například někdejší eurokomisař Michel Barnier, který je šéfem vyjednávacího týmu Evropské komise. Panují totiž pochybnosti o tom, zda bude vůbec možné v průběhu pouhých dvou plánovaných let dospět ke komplexní smlouvě, kterou navíc bude muset ratifikovat nejen europarlament, ale i parlamenty členských zemí EUi Británie.

List, který citoval z interního dokumentu z poloviny listopadu ze setkání ministra se skupinou londýnských finančníků, uvedl, že pro Davise by přechodná dohoda "mohla být vnímána jako zpoždění procesu, což není to, co vláda může trpět". V poznámkách se uvádí, že Davis by ale mohl z "laskavosti" o dohodě mluvit, pokud by zástupcům unie na tom záleželo.

Británie chce po brexitu utužit partnerství se státy Perského zálivu. Cílem je i vzdorovat Íránu

Davis rovněž na jednání řekl, že vláda je připravena se podřídit případnému verdiktu britského nejvyššího soudu, pokud ten rozhodne, že brexit má být projednáván na půdě parlamentu. Soud má rozhodnout v lednu.

Podle Davise by se i tak měl stihnout termín stanovený premiérkou Theresou Mayovou, aby byla žádost o odchodu z unie podle 50. článku lisabonské smlouvy před koncem března.

Podle Davise by chtěla Británie vyjednat vlastní model spolupráce s EU podobný tomu, co mají s unií Norsko, Švýcarsko nebo Turecko.

Davis ve středu v parlamentu potvrdil, že vláda zveřejní své plány týkající se odchodu země z Evropské unie dřív, než proces formálně zahájí.

Brexit pokračuje. Nejvyšší soud rozhodne o aktivaci článku 50
Barnier: Dohoda o odchodu Británie z EU by mohla být v říjnu 2018

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!