Přehlasujeme vás, vzkázal Steinmeier státům odmítajícím kvóty | E15.cz

Přehlasujeme vás, vzkázal Steinmeier státům odmítajícím kvóty

Přehlasujeme vás, vzkázal Steinmeier státům odmítajícím kvóty
Migranti v Mnichově
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Pokud se nepodaří dosáhnout jednomyslné dohody o rozdělování běženců v Evropské unii, stoupenci kvót schválí jejich zavedení většinovým hlasováním, řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Se zavedením kvót nesouhlasí například Česko a Slovensko.

„Není možné, aby Německo, Rakousko, Švédsko a Itálie jako jediné nesly tíhu (uprchlické krize). Tak evropská solidarita nefunguje,“ uvedl Steinmeier. „Pokud to nepůjde jinak, měli bychom vážně zvážit, zda nevyužijeme i nástroj většinového hlasování,“ doplnil s tím, že by bylo možné země odmítající kvóty přehlasovat.

Většinové hlasování mohou využít ministři vnitra, kteří budou o rozdělování běženců jednat v úterý. Pokud by se o tématu rozhodovalo na středečním summitu EU, mohly by jednotlivé státy uplatnit právo veta. Německá kancléřka Angela Merkelová už tento týden dala najevo, že jednání o kvótách chce ponechat ministrům a na summitu se chce věnovat zejména tomu, jak řešit příčiny uprchlické krize.

Němečtí politici už delší dobu kritizují odmítavý postoj zemí střední Evropy k rozdělování běženců na základě kvót. Vicekancléř Sigmar Gabriel i ministr vnitra Thomas de Maiziére v této souvislosti navrhovali omezit zemím, které běžence odmítají, přístup k evropským fondům. Proti tomuto návrhu se však postavila Merkelová a odmítá ho i Evropská komise.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!