Přerozdělování migrantů začíná. Ministři vnitra EU budou hledat shodu | E15.cz

Přerozdělování migrantů začíná. Ministři vnitra EU budou hledat shodu

Přerozdělování migrantů začíná. Ministři vnitra EU budou hledat shodu
Utečenecký tábor Kawrogosk nedaleko Erbilu, kurdské metropole, severní Irák. Většinu uprchlíků tvoří Syřané a Iráčané z území obsazených Islámským státem.
• 
ZDROJ: Lenka Klicperová

ČTK

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie se v pondělí pokusí nalézt vzorec, jak si v příštích dvou letech dobrovolně rozdělit celkem 40 tisíc žadatelů o azyl a ulehčit tak přetíženému Řecku a Itálii. Česko nabízí, že přijme 1500 lidí, jiné země unie ale zatím podle diplomatů potřebné sliby nedaly.

Diplomaté nyní připouštějí, že celou problematiku se unii dosud nedařilo nijak zvlášť dobře vysvětlovat v samotných členských zemích. Zdůrazňují proto opakovaně, že země unie v žádném případě nehodlají přijímat takzvané ekonomické migranty například z Afriky.

Jednat se má pouze o osoby, které s velkou pravděpodobností mají podle standardů OSN nárok na postavení uprchlíka. V praxi tedy jde především o občany Sýrie, Eritreje a možná také Iráku.

Součástí plánů EU na řešení nynější migrační krize je také posílení způsobů, jak žádosti o azyl vyřizovat co nejrychleji a jak co nejrychleji neúspěšné žadatele vracet do míst, odkud přišli. Napomoci tomu má také konference se zeměmi, odkud lidé často na nebezpečnou cestu do Evropy vyrážejí. Konat se má v listopadu na Maltě.

Kvóty neprošly, přijímání lidí bude dobrovolné

Ani den před klíčovým ministerským jednáním ale stále není jasné, jak se šéfům resortů vnitra podaří splnit úkol z posledního summitu EU. Na něm lídři států a vlád osmadvacítky odmítli plán komise na povinné přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Zavázali se ale zároveň rozdělit si shodný počet lidí dobrovolně.

Už na neformálním jednání ministrů vnitra 9. července v Lucemburku se podařilo dohodnout - a dokonce přesáhnout - počty pro přesídlení 20 tisíc lidí s jasným právem na mezinárodní ochranu z uprchlických táborů například v Sýrii či Libanonu, tedy těch, kteří ještě nejsou v Evropě.

13 tisíc uchazečů bez příslibu

Přísliby pro rozmístění žadatelů o azyl v zemích EU, aby bylo ulehčeno Itálii a Řecku, kde většina těchto lidí pobývá, však tehdy potřebných 40 tisíc míst nedosáhly. Podle informací ČTK chyběl příslib až pro 13 tisíc uchazečů o útočiště, kteří už jsou v EU. Pro tuto část řešení problematiky nabídla ČR 1100 míst, například Německo až 9000, Francie přes 6700. Také v tomto případě se má jednat jen o lidi, u nichž je velká pravděpodobnost, že útočiště nakonec opravdu získají.

„Velmi rychle jsme zjistili, že chceme-li se posunout dál, potřebujeme obecnější rámec,“ řekl novinářům s jednáními obeznámený diplomat. Státy unie si totiž v souvislosti s přemísťováním migrantů kladou nejrůznější podmínky. Například ČR žádá, aby měla v souvislosti s přijímáním možnost dohlížet na příslušné procedury přímo v Itálii a Řecku.

O migraci budou v pondělí hovořit v Bruselu také ministři zahraničí zemí EU. Nepodpoří ale ještě zahájení druhé fáze evropské námořní operace proti pašerákům lidí ve Středozemním moři, k tomu stále chybí souhlas OSN.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!