Prezidenta USA zvolí ženy a etnické menšiny

Během nejteplejšího července v historii Spojených států se důkladně zapotil i volební tým Baracka Obamy. Třetí měsíc v řadě totiž demokraté vybrali méně peněz než tábor oponenta Mitta Romneyho, přestože se jim náskok republikána podařilo poněkud stáhnout.

Obama během volební kampaně oslavil padesátku
10.8.2012 8:15   |  

Převedeno do praxe to znamená jediné – Romney si může dovolit víc munice v podobě televizních spotů. Ty se vysílají hlavně v „nerozhodných“ státech, které obvykle určují výsledek prezidentského klání a do kterých před volbami kandidáti investují nejvíce peněz a energie. Klíčové bitvy se letos v listopadu svedou hlavně o Nevadu, Pensylvánii, Floridu, Virginii a tradičně rozpolcené Ohio. Prezident se snaží nezůstávat pozadu – za spoty vykreslující Romneyho jako nelítostného finančníka zaplatil od dubna 3,6 milionu dolarů. Strategie mu zatím vychází, ve třech hlavních rozkolísaných „swing states“, Pensylvánii, Ohiu a Floridě, podle průzkumů vede o šest až jedenáct procent.


Čtěte také:

Romney drtí Obamu. Opět vybral více peněz na volby

Obama by chtěl jako dárek k narozeninám hlasy na Floridě


Analytici obou štábů ale musí kromě celkového vývoje sledovat i strategické demografické skupiny, které mohou hlasováním zamíchat. V této souvislosti se mluví hlavně o genderové propasti, která panuje mezi příznivci Obamy a Romneyho. Republikán stále hledá způsob, jak oslovit voličky, zatímco Obamovi lidé ho našli už dávno. Ženy vítají prezidentův důraz na sociální politiku a zdravotnictví. Jejich hlasy získává také Michelle Obamová, která na mítincích zdůrazňuje, že matka prezidenta byla samoživitelkou. I díky ženským hlasům Obama zatím vede třeba právě v Ohiu – podle stanice CBS by ho tam volilo 58 procent z nich, Romneyho jen 37 procent.

Podstatný bude i postoj etnických menšin. Afroameričané i Hispánci tíhnou k demokratům, překvapit však mohou opomíjení Američané asijského původu. Nejrychleji rostoucí menšina čítá už 18 milionů lidí a celá čtvrtina z nich zatím neví, koho bude volit.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web