Prezidentská kandidátka Zelených chce v USA přepočítat hlasy. Mohla by otočit výsledek voleb | E15.cz

Prezidentská kandidátka Zelených chce v USA přepočítat hlasy. Mohla by otočit výsledek voleb

ČTK

Neúspěšná prezidentská kandidátka americké Strany zelených Jill Steinová získala dostatek prostředků, aby mohla v dalším americkém státě žádat ruční přepočítání hlasů odevzdaných v nedávných prezidentských volbách. Po Wisconsinu to má být také v Pensylvánii. V obou státech dosáhl zvolený prezident Donald Trump těsného vítězství nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

I stoupenci Clintonové zpochybňují výsledky a domnívají se, že ruční přepočítání hlasů vyloučí možný zásah hackerů a ukáže, jak to skutečně dopadlo. V týmu samotné Clintonové ale návrhy na přepočítání hlasů nemají podporu.

Steinová oznámila, že shromáždila požadovanou kauci 4,8 milionu dolarů (122 milionů korun) na to, aby si vymohla přepočítání v Pensylvánii a ve Wisconsinu. Nyní usiluje o shromáždění prostředků potřebných ke stejnému postupu i v Michiganu.

Steinová ve volbách neuspěla: celostátně má méně než jedno procento hlasů. Kandidátka zelených tvrdí, že svou žádostí nechce pomoci Clintonové, a prohlašuje, že jí záleží na důvěryhodných výsledcích. Pokud by ovšem ve třech zmiňovaných státech s celkovým počtem 46 volitelů uspěla Clintonová, znamenalo by to pro ni i vítězství v celostátním měřítku.

Lukáš Kovanda: Brexit ani Trump nezanechali šrámy na svých ekonomikách

Nyní má Clintonová 232 volitelů a úspěch v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu by znamenal, že překročí hranici 270 volitelů, což je minimum potřebné pro zisk prezidentského úřadu.

Clintonová podle dosavadních údajů v absolutních číslech dostala v prezidentských volbách o dva miliony hlasů více než její republikánský soupeř. Trump se nicméně stal vítězem, protože shromáždil potřebný počet volitelů, o kterých se v jednotlivých amerických státech rozhodovalo. Sbor těchto 538 volitelů potvrdí nového amerického prezidenta ve funkci příští měsíc.

Hrdina amerických akčních filmů Seagal převzal od Putina ruský pas
Rusové by si měli nechat znovu kontrolovat zbraně, vyzývá Česko a další státy
Obrana nakoupí od Američanů odstřelovací pušky za deset milionů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!