Problémy ČEZ chceme řešit, ujistil Nečase albánský premiér

Albánský premiér Sali Berisha ujistil svého českého kolegu Petra Nečase, že je snahou a cílem albánské vlády vyřešit problémy, které v zemi nyní se svými akvizicemi má česká energetická společnost ČEZ. Berisha to řekl po schůzce s Nečasem, kterého do Albánie v rámci podnikatelské delegace doprovázel i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Nečas zdůraznil, že česká strana si je vědoma celé řady problémů a nedorozumění, věří však, že je lze odstranit jednáními.

 elektřina
16.4.2012 14:45   |  

„Máme zájem na úspěchu českých firem i na úspěchu akvizice ČEZ tady v Albánii. Byl jsem dnes ujištěn, že i albánská vláda má zájem na tom, aby tato akvizice dopadla úspěšně,“ řekl Nečas.

Připomněl, že osud ČEZ v Albánii bude signálem nejen pro české firmy, ale pro celý středoevropský region Evropské unie, protože český elektrárenský gigant patří mezi pět největších evropských energetických firem.

Nečas připomněl, že před několika měsíci se změnilo vedení albánské pobočky ČEZ Shpërndarje, která má na albánském trhu potíže. Tamní regulátor totiž počátkem roku meziročně zvýšil ceny elektřiny u státem ovládané energetiky o 91 procent. Státní výrobce, kterému regulátor zvýšil ceny, je monopolním dodavatelem pro ČEZ Shpërdarje. Zdražení však nijak nebylo promítnuto do cen pro koncové zákazníky, dopady rozhodnutí tak nese pouze firma.


Čtěte také:

ČEZ v Albánii prodělává, žádá o pomoc Světovou banku

ČEZ loni v zahraničí vykázal 11 miliard korun provozního zisku


ČEZ je tak od ledna ve ztrátě. Firma vyzvala k řešení Světovou banku, jinak by uplatňovala garance 60 milionů euro (asi 1,5 miliardy korun), které banka na investici do albánské distribuce poskytla.

ČEZ se s vládou na přelomu února a března dohodl na vzájemném zápočtu pohledávek, podmínky umožňující návratnost vložených investic však podle firmy dosud nebyly nastaveny.

Nečas vidí v Albánii i přes problémy potenciál pro české firmy

Berisha dnes zdůraznil, že jeho vláda postupuje transparentně a volí co nejčistší cestu. Vláda v Tiraně má podle něj zájem na úspěchu ČEZ v zemi, je ale potřeba toho dosáhnout „v nejlepším zájmu pro albánské spotřebitele i korporátu ČEZ tady v Albánii“.

ČEZ získal majoritní podíl 76 procent v jedné z albánských distribučních společností v lednu 2009. Tehdy se s albánskou vládou dohodl na poskytnutí záruk ze strany Světové banky. Důvodem byly právě obavy investorů ze zásahu albánského regulátora, které mohly celou transakci ohrozit.

Přes problémy ČEZ dnes Nečas zdůraznil, že obě země vidí velký potenciál pro české firmy právě v investování do albánské energetiky, těžebního průmyslu či turistického ruchu. České firmy mohou podle něj intenzivně a kvalitně působit také například při rozvoji železničních či tramvajových tratí. Nečase na cestě v Albánii a v úterý v Makedonii doprovází ministři průmyslu Martin Kuba, dopravy Pavel Dobeš a početná podnikatelská delegace.

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web