Propouštění vězňů nezabralo, unie vztah ke Kubě nemění

26.10.2010 9:01   |  

Evropská unie nezmírní svůj postoj ke Kubě. Ministři zahraničí členských zemí se dohodli, že budou nadále podmiňovat dialog respektováním práv a svobod. Havaně nepomohlo ani propuštění některých disidentů. Šéfové diplomacií se však usnesli na tom, že se pokusí oteplit vzájemné vztahy.

Unie při jednání s Kubou vychází ze společného postoje z roku 1996. Názory členů na vztahy s ostrovem se však dost rozcházejí. Po mírnějším stanovisku volá zejména Španělsko, které má s ostrovem tradiční vazby. „Myslím si, že Kuba udělala dost, takže by bylo načase najít nové řešení,“ prohlásila španělská ministryně Trinidad Jiménezová. Česko je naopak společně s Německem zastáncem tvrdé linie.

Kuba letos uvedla, že pro ni EU nepředstavuje v otázce lidských práv žádnou morální autoritu. Ke změně unijní pozice chtěla využít španělské předsednictví, které skončilo v červnu. Na Brusel však tlačila i v posledních týdnech. Ministr zahraničí Bruno Rodríguez nedávno prohlásil, že postoj EU je překonaný. Kromě Madridu jedná kubánská vláda aktivně také s katolickou církví, která dohodu o propuštění desítek politických vězňů zprostředkovala. Disidenti, kteří po osvobození odcestovali do Španělska, přesto EU vyzvali, aby svůj postoj k ostrovu neměnila.

Evropský parlament nedávno kubánskému disidentovi Guillermu Farinasovi udělil Sacharovovu cenu za lidská práva. Od představitelů levice sklidil kritiku za to, že jsou kubánští odpůrci režimu oceňováni příliš často. Cena totiž směřovala na ostrov i v letech 2002 a 2005. Vyznamenání Farinase se nejvíce spojuje se španělskou pravicovou opozicí, která se snaží pokusy vládních socialistů o ústupky Kubě překazit.

Srbsko se posunulo k členství v EU

Šéfové diplomacií zemí EU po mnoha měsících váhání rozhodli, že vyzvou Evropskou komisi, aby posoudila, nakolik je tato balkánská země připravena na případné členství a zda je s ní možné zahájit vstupní pohovory. Včerejší rozhodnutí je ale spíše symbolickým krokem než nějakým zásadním posunem k budoucímu členství. Ministři zároveň potvrdili, že k dalšímu pokroku je nezbytné, aby Bělehrad plně spolupracoval s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web