Provokace, soudí o sestřelení letadla ruští poslanci | E15.cz

Provokace, soudí o sestřelení letadla ruští poslanci

Provokace, soudí o sestřelení letadla ruští poslanci
Padající ruský letoun Su-24 na záběru turecké televize Haberturk
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Ruští poslanci rozhořčeně reagovali na sestřelení ruského bitevníku nad syrsko-tureckou hranicí. Letoun Su-24 sestřelila turecká armáda. Poslanci v Moskvě to označují za tureckou provokaci a žádají zastavení leteckého spojení s Tureckem. Oba piloti se katapultovali a jeden je podle nepotvrzených zpráv mrtev.

Podle senátora France Klinceviče, místopředsedy branného a bezpečnostního výboru Rady federace, bude Moskva po Ankaře žádat „vyčerpávající vysvětlení“ incidentu. „Turecko se zapojilo do mezinárodní provokace, lze-li věřit slovům našich vojákům. A já jim věřím,“ řekl Klincevič agentuře RIA Novosti.

Rusko má podle senátora kontrolu nad svými vzdušnými prostředky a má také jasné důkazy, kde se v daném okamžiku každý stroj nachází. „Letadlo letělo ve výšce 6000 metrů, zatímco mobilní protiletadlové střely mají dosah jen 4000 metrů,“ upozornil Klincevič. To podle něj může znamenat, že letoun sestřelila pozemní baterie, kterou syrští povstalci ve výzbroji nemají.

Ruský letoun Su-24

Ruský letoun Su-24Ruský letoun Su-24Autor: čtk/AP

Místopředseda ruské Státní dumy Nikolaj Levičev vyzval šéfa ruské agentury civilního letectví Alexandra Něraďka, aby zablokoval veškeré letecké spojení mezi Ruskem a Tureckem. Důvodem je podle Levičeva zvýšené nebezpečí teroristického útoku na ruské letouny.

„V situaci, kdy vztah tureckých státních orgánů k teroristické skupině Islámský stát nelze nazvat negativním, existuje vysoké nebezpečí proniknutí teroristů na turecká letiště. To může znamenat nebezpečí pro ruské letouny,“ uvedl ruský poslanec.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!