Průzkum: Většina Katalánců odmítá samostatnost

Většina obyvatel Katalánska nesouhlasí s krokem dvou tamních politických stran, které chtějí zahájit proces vedoucí k odtržení tohoto regionu od Španělska. V průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil deník El País, se 51 procent respondentů postavilo proti rezoluci o vytvoření nezávislého Katalánska, 42 procent lidí ji naopak podporuje.

ilustrační foto
30.10.2015 13:16   |  

Průzkum připravený společností Metroscopia se ptal i na to, zda by lidé v případném referendu osamostatnění Katalánska podpořili. Pro by bylo 41 procent oslovených, proti pak 49 procent. Ještě před zářijovými regionálními volbami byla podpora nezávislosti vyšší - 45 procent.

Dvě katalánské separatistické strany - Společně pro Ano (JXS) a Kandidátka lidové jednoty (CUP) - tento týden představily v regionálním parlamentu návrh rezoluce oznamující oficiální zahájení procesu odtržení tohoto španělského regionu a vytvoření nezávislé republiky. Hlasovat by se o něm mělo začátkem listopadu. Obě strany získaly v nedávných volbách dohromady 72 křesel ve 135členném katalánském parlamentu.

Katalánci si stěžují mimo jiné na to, že jejich bohatý region, který produkuje pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic. Španělská vláda chce vyhlášení nezávislosti Katalánska zabránit. Premiér Mariano Rajoy rezoluci separatistických stran označil za protiústavní a řekl, že bude suverenitu země hájit všemi dostupnými prostředky.


Čtěte také:

Katalánský premiér stanul před soudem kvůli referendu o nezávislosti

Španělsko vyšetřuje katalánského premiéra. Kvůli referendu

Premiér Španělska ke Katalánsku: nebudu diskutovat o jednotě země

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web