První útok na Trumpa: ten chlápek podporuje demokraty, řekl Jeb Bush | E15.cz

První útok na Trumpa: ten chlápek podporuje demokraty, řekl Jeb Bush

První útok na Trumpa: ten chlápek podporuje demokraty, řekl Jeb Bush
Donald Trump a Jeb Bush
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Lídr průzkumů mezi republikánskými prezidentskými kandidáty Donald Trump se vůbec poprvé ocitl pod palbou jednoho z předních konkurentů, když údajnou levicovost jeho politických postojů kritizoval Jeb Bush.

Jeho tým dnes zveřejnil sestřih starších Trumpových výroků, které jej prezentují jako člověka bližšího demokratům než vlastní straně. Jeb Bush patří mezi favority republikánských primárek, které zaskočil rychlý Trumpův vzestup doprovázející mediálně sledované veřejné projevy, jež jeho odpůrci i sám miliardář označují za politicky nekorektní.

Žádný z předních kandidátů se s ním však dosud otevřeně nepustil do sporu v obavách z možné ztráty sympatií části voličů. V reakci na klesající hodnoty voličské podpory to nyní učinil až Bush, který je v posledních průzkumech třetí za Trumpem a neurochirurgem Benem Carsonem. „Když se podíváte na záznam jeho (Trumpových) názorů, tak podporuje demokraty… Tenhle chlápek není konzervativec,“ řekl Bush novinářům v Miami.

Na zveřejněném videu se Trump v několika rozhovorech z doby před více než deseti lety vyjadřuje k reformě zdravotní péče, zvyšování daní, povolení potratů či politickým kvalitám nynější demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Trumpova reakce na Twitteru:

Ve všech těchto otázkách jsou jeho názory obvyklým republikánským postojům vzdálené. „Byl byste v šoku, kdybych vám řekl, že v mnoha otázkách se asi více vidím jako demokrat,“ říká sám Trump na jednom ze záznamů. Na dalším oceňuje vyjednavačské schopnosti někdejší ministryně zahraničí Clintonové při tvorbě jaderné dohody s Íránem, kterou nyní republikáni hlasitě kritizují.

Bushův útok přichází den poté, co se Trumpův volební tým opřel do jeho vstřícného vyjádření k otázce imigrantů, jejichž odmítání je klíčovým Trumpovým tématem. Z této ostré výměny názorů se podle agentury Reuters zdá, že v pořadí druhá republikánská debata za dva týdny v Kalifornii bude mnohem vyhrocenější, než ta první.

Zahraniční tisk: Trump republikánům prohrál volby

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!