Putin po jednání s Porošenkem: Na dluh už Rusko nic dodávat nebude

aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin po pátečním jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem vyzval Evropskou unii, aby pomohla Kyjevu zaplatit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu během nadcházející zimy. "Na dluh už Rusko nic dodávat nebude," prohlásil Putin a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy, které Kyjev dosud nezačal splácet.

Vladimir Putin a Petro Porošenko na summitu v Miláně
17.10.2014 20:27   |  

Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však ochotna zpětně udělit Kyjevu slevu a spokojit se i se 4,5 miliardy dolarů.

Putin vyzval Evropskou unii, aby za této situace podala Ukrajině pomocnou ruku a pomohla splatit přinejmenším část zimních dodávek. Rusové prý už vzali na sebe velkou část rizika a jistý díl by podle Putina měli přebrat i Evropané.

„Na schůzce s Putinem jsme nemohli problém s plynem vyřešit,“ připustil po jednání mezi čtyřma očima Porošenko. „Doufáme ale, že do schůzky naplánované na 21. října do Bruselu vyřešíme všechny problémy. Dosáhli jsme jistého pokroku, ale některé detaily je nutné ještě dohodnout,“ řekl Porošenko.

Příměří prý porušují obě strany

Jednalo se také o plnění podmínek příměří na východní Ukrajině, dohodnutém na počátku září. Podle Putina tyto dohody porušují obě strany, jak ukrajinská armáda, tak povstalci. Za hlavní považuje dokončit stanovení linie rozdělující obě strany.

Pokrok vidí v tom, že obě strany souhlasily s kontrolou příměří za použití bezpilotních letounů. Ty jsou ochotny poskytnout Francie, Německo, Itálie, jakož i Rusko. Technické detaily mají vyřešit experti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jednání trvalo tři čtvrtě hodiny

Putin a Porošenko se sešli k rozhovoru mezi čtyřma hodina po dvou kolech vícestranných jednání na summitu v Miláně, která však podle německé kancléřky Angely Merkelové žádný průlom do řešení ukrajinské krize nepřinesla. Jednání obou prezidentů za zavřenými dveřmi podle agentury TASS trvalo asi 45 minut.

Porošenko dříve uvedl, že se podařilo dohodnout základní parametry budoucí dohody s Ruskem o dodávkách plynu. Avšak podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka se k definitivní dohodě nedospělo a jednání budu pokračovat.


Čtěte také:

Barroso po jednání v Miláně: Řešení ukrajinské krize nemáme

Zeman se v Miláně sešel s Lavrovem, probírali krizi na Ukrajině

Povstalci u Luhansku obklíčili stovku ukrajinských vojáků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web