Rajoy svým "Ne" prohloubil povolební krizi ve Španělsku

Ve Španělsku pokračuje povolební krize poté, co premiér Mariano Rajoy z Lidové strany (PP) v pátek prozatím odmítl pověření k sestavení vlády od krále Felipeho VI. Socialisté (PSOE) ho však vyzývají, aby se o sestavení koalice pokusil nejdřív on jakožto šéf nejsilnější strany v parlamentu. Jinak se má takové ambice definitivně vzdát. Královský palác mezitím oznámil, že Felipe zahájí nové konzultace s předsedy stran ve středu.

Šéf španělských lidovců Mariano Rajoy při povolebním vyjednávání s předsedou levicové strany Podemos Pablem Iglesiasem
23.1.2016 19:25   |  

Kvůli komplikovanému rozložení sil ve španělském parlamentu se do prvního pokusu o sestavení vlády nehrne ani stávající konzervativní premiér, ani socialisté. Ti navíc oznámili, že oproti původním prohlášením ještě nezahájí koaliční námluvy s dalšími levicovými stranami. Rajoy se musí podle dnešního prohlášení PSOE nejdřív buď pokusit o sestavení vlády, nebo se takového úkolu nadobro vzdát.

Rajoyova PP sice z voleb 20. prosince vzešla znovu jako vítěz, ale přišla o absolutní většinu, a pokusy 60letého politika o vytvoření koalice byly dosud neúspěšné. „Ničeho se nevzdávám. Zůstávám kandidátem na předsedu vlády. Jenom ještě nemám potřebnou většinu,“ prohlásil Rajoy v pátek po setkání s panovníkem v madridském královském sídle Palacio de la Zarzuela. Rajoyovo páteční "ne", které podle samotného premiéra není konečné, je v dějinách španělské demokracie novinkou, poznamenala agentura DPA.

Budou nové volby?

Podle španělských médií nesází Rajoy v první řadě na nové volby, ale spíš na to, že socialisté a jejich předák Pedro Sánchez po ztroskotání jednání s levicovými stranami nakonec přistoupí na velkou koalici, kterou navrhuje PP. Vyjednávání o vytvoření levicové vlády měla původně začít o víkendu. Šéf protestní krajně levicové strany Podemos Pablo Iglesias v pátek při setkání s králem Felipem poprvé vyjádřil ochotu jít do vlády s PSOE. Sánchez poté řekl, že voliči PSOE a Podemos by nepochopili, kdyby se obě strany nedohodly.

Čistě matematicky by mohla PSOE dosáhnout absolutní většiny společně s Podemos a několika menšími levicovými a nacionalistickými regionálními stranami. PSOE však striktně odmítá mimo jiné právo na sebeurčení Katalánska, pokud jde o vyhlášení nezávislosti, což ale podporuje Podemos. Nesoulad panuje i v dalších otázkách a ještě nedávno PSOE a Podemos vzájemnou spolupráci vylučovaly. Dnes PSOE obvinila Podemos z vydírání, neboť protestní strana si prý předem klade řadu podmínek a žádá pro sebe klíčová ministerstva.

Podle španělské ústavy musí kandidát na premiéra, jehož navrhne král, představit v Kongresu poslancům svůj program a požádat o důvěru. Pokud žádný z kandidátů na premiéra nezíská důvěru poslanců do dvou měsíců od prvního hlasování o důvěře, král rozpustí obě komory parlamentu a vyhlásí nové volby.


Čtěte také:

Španělský premiér překvapivě odmítl nabídku na sestavení vlády

Ve Španělsku prvně zasedl nový parlament. Najít většinu bude těžké

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web