Rakousko prý chce po Bruselu odklad na přijímání uprchlíků podle kvót

Rakousko požádalo Evropskou komisi o roční odklad naplnění svého závazku v rámci unijního přerozdělení přijmout necelé dva tisíce běženců z Řecka a Itálie. S odvoláním na své zdroje o tom informoval portál nzz.at a agentura APA. Na přerozdělení celkem 160 tisíc uprchlíků se dohodly členské státy loni, dosud tak bylo přemístěno přes 4200 žadatelů o azyl.

Rakouská hranice
12.1.2016 13:59   |  

Státy unie přes odpor České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska loni v září rozhodly o přerozdělení 120.000 uprchlíků čekajících v Itálii a Řecku mezi ostatní země EU. Spolu s dobrovolným převzetím 40.000 osob, což se dohodlo loni na jaře, se tak plán týká 160 tisíc běženců.

Česko by v rámci tohoto programu mělo do roku 2017 přijmout 2691 Syřanů, Iráčanů a Eritrejců. Loni do Česka nebyl přemístěn žádný žadatel, letos by jich ale podle ministerstva vnitra mohlo přijet asi 900, zbytek pak v nadcházejícím roce.

V případě Rakouska činí kvóta 1953 běženců. Alpská republika ale hlásí, že její ubytovací kapacity jsou kvůli uprchlické krizi zcela vyčerpány.

Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck v této souvislosti mluvil podle APA o ubytovací nouzi. Rakousko nyní očekává na odpověď Evropské komise na svou žádost a doufá, že Brusel bude mít pro potíže země pochopení. Podle údajů komise z 11. ledna přijalo v rámci relokačního programu prozatím 17 členských zemí EU 4237 běženců, uvedla APA.


Čtěte také:

Ivo T. Budil: Migrace je pro Evropu historická příležitost

Migrace je jedním z dominantních témat nizozemského předsednictví

Německá CDU chce zpřísnit imigrační zákony. Kolín prý vše změnil

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web