Řecká opozice jedná, zemi však čekají předčasné volby | E15.cz

Řecká opozice jedná, zemi však čekají předčasné volby

Řecká opozice jedná, zemi však čekají předčasné volby
Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk

Marian Hronek

Řecko potřebuje co nejrychleji novou vládu a jak zahraniční, tak mnozí domácí politici připouštějí, že nejlepším řešením budou předčasné volby. Opozice sice od soboty využívá ústavního práva sestavit do tří dnů nový kabinet, ale nikdo nevěří, že by se to mohlo podařit.

Podle řeckých médií opoziční předáci využili čas hlavně k jednání o možnostech spolupráce s ostatními parlamentními stranami po volbách a o koordinaci svých postojů před volební kampaní. Jejich hlavním tématem bude připomínat voličům, že se bývalý premiér Tsipras zpronevěřil svým předvolebním slibům, mezi něž patřilo odmítnutí „drastických“ úsporných opatření.

Po jednání opozice se předseda konzervativní Nové demokracie Evangelos Meimarakis setkal s šéfem levicové Lidové jednoty Panagiotisem Lafazanisem. „Rozdíly mezi námi a Novou demokracií jsou nepřekonatelné, chaotické,“ řekl po schůzce Lafazanis. „Neexistuje vůbec žádná platforma pro spolupráci s jakoukoli stranou, jež hlasovala pro půjčky.“

Navzdory tomu, že je na tom Řecko hospodářsky nejhůř od počátku krize, předvolební průzkumy zatím ukazují, že se Tsipras a jeho strana Syriza stále těší vysoké popularitě.

Rozkol v Syrize
Dosavadní premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek večer odstoupil. Dává tím prý voličům příležitost znovu rozhodnout o dalším směřování země. I odstoupivší vláda vzešla v lednu z předčasných voleb. Tsiprasovu rezignaci provázel i částečný rozpad jeho Syrizy. Pětadvacet poslanců v pátek stranu opustilo a zakládá vlastní stranu, již pojmenovali Lidová jednota. Ta se s 25 mandáty stává třetím nejsilnějším parlamentním blokem po Syrize a opoziční Nové demokracii.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!