Řecká opozice vládu nesestavila, země míří k volbám | E15.cz

Řecká opozice vládu nesestavila, země míří k volbám

Řecká opozice vládu nesestavila, země míří k volbám
Předseda řecké Nové demokracie Evangelos Meimarakis
• 
ZDROJ: Evropská lidová strana

ČTK

Vůdce řecké hlavní opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis dnes formálně vrátil prezidentovi Prokopisi Pavlopulosovi mandát k sestavení vlády. Řecko se tak po čtvrteční rezignaci dosavadního levicového premiéra Alexise Tsiprase opět přiblížilo k vypsání předčasných voleb, které by se mohly konat na konci září.

Podle prvních výsledků průzkumu veřejného mínění od pádu Tsiprasovy vlády má Tsiprasova strana Syriza stále největší podporu, a to zhruba 28 procent voličů.

To jí ale nebude stačit k zisku nadpoloviční většiny v parlamentu, i když vítěz voleb získává prémii 50 poslaneckých mandátů. Tsipras dnes nicméně oznámil, že zisk nadpoloviční parlamentní většiny považuje za cíl, a upozornil, že nehodlá spolupracovat s žádnou stranou „bývalého režimu“. Tím má na mysli především konzervativce a socialisty, kteří vládli v zemi do letošního ledna.

Třídenní šanci na sestavení vlády nyní dostala Lidová jednota, kterou založili nespokojení poslanci Tsiprasova hnutí Syriza. Ti mají podporu osmi procent voličů, takže by ve třísetčlenném parlamentu mohli mít kolem 20 poslanců.

Úspěch Lidové jednoty v hledání koaličního partnera její vůdce a bývalý ministr energetiky Panajotis Lafazanis sám vzhledem k roztříštěnosti sil v parlamentu ani nepředpokládá. Očekává se proto, že parlament bude rozpuštěn a příští měsíc se budou konat volby.

Varufakis končí

Nejpozději v pátek by tak měl prezident přijmout formálně Tsiprasovu demisi a pak jmenovat úřednickou vládu v čele s šéfkou nejvyššího soudu. Na přípravu voleb zbudou asi tři týdny. Zlatý úsvit by mělo volit jen 5,3 procenta hlasujících. Do parlamentu by se ještě měli dostat komunisté se 4,2 procenta podpory.

S poslaneckou kariérou podle všeho končí bývalý Tsiprasův ministr financí Janis Varufakis, který se z ideologických důvodů odmítl připojit k odštěpující se Lidové jednotě. Nikdy ovšem ani nebyl členem strany Syriza.

Volby v Řecku vyvolávají pochyby o demokracii v eurozóně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!