Řecká vláda chce zrušit bonus pro vítěze voleb. Průzkumy jí nepřejí

Řecká vláda chce odstranit bonus 50 poslaneckých mandátů pro vítěze voleb. Předvolební průzkumy předpovídají levicové vládní formaci Syriza v příštích volbách tvrdou porážku. Strana sama přitom této výhody využila při loňském lednovém hlasování a znovu loni na podzim.

 Řecký premiér Alexis Tsipras
6.6.2016 18:02   |  

Podle řeckého tisku plánuje kabinet premiéra Alexise Tsiprase předložit návrh příslušné ústavní změny 24. července.

Syriza systém před nástupem k moci ostře kritizovala, ale když loni v září Tsipras vyhlásil předčasné volby, ve kterých podle očekávání opět vyhrál, o změně nechtěl slyšet. Nyní jeho Syriza na opoziční Novou demokracii ztrácí v průzkumech zhruba šest až osm procentních bodů.

Bonusový systém zavedly v roce 2012 konzervativní Nová demokracie se socialistickou stranou PASOK, s níž se střídala u moci poslední čtyři desetiletí. Zdůvodnily to potřebou jasného vítěze v době, kdy byly volební výsledky stále těsnější a strana vyhrávající volby neměla už možnost získat nadpoloviční většinu v parlamentu, aniž by byla nucena vytvářet vládní koalici.


Čtěte také:

Řecká privatizace neodpovídá představám, země získá jen zlomek sumy

Varufakis založil vlastní evropské levicové hnutí. Chce reformovat EU

Jana Havligerová: Nová řecká budoucnost je nejistá

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web