Řecko má přechodnou vládu, premiérka jmenovala nestraníky | E15.cz

Řecko má přechodnou vládu, premiérka jmenovala nestraníky

Řecko má přechodnou vládu, premiérka jmenovala nestraníky
Řecká premiérka Vasiliki Thanosová
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nová řecká vláda premiérky Vasiliki Thanosové složila přísahu. Nejdůležitější křesla v úřednickém kabinetu obsadili experti, kteří mají důvěru většiny stran.

Přechodná vláda povede zemi do té doby, než bude ve volbách plánovaných na příští měsíc zvolen nový kabinet. Hlasování by se mělo konat 20. září, oznámila státní televize ERT.

V čele ministerstva financí prozatímního kabinetu bude dlouholetý vyjednávač Řecka s věřiteli Jorgos Chuliarakis. Ministerstvo zahraničí povede sedmaosmdesátiletý bývalý řecký diplomat Petros Molyviatis, který v minulosti tuto funkci zastával již dvakrát.

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos pověřil ve čtvrtek Thanosovou sestavením úřednické vlády, když po demisi předchozího premiéra Alexise Tsiprase již nebyli dva další straničtí vůdci s to sestavit koalici opírající se o nadpoloviční většinu v parlamentu.

Favoritem voleb je Syriza

Někdejší předsedkyně nejvyššího soudu se stala vůbec první ženou ve funkci ministerské předsedkyně Řecka. Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli.

Po tomto kroku se rozhodl pro předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění je favoritem předčasných voleb Tsiprasova levicová strana Syriza. Hlas by jí dalo 23 procent dotázaných. Na druhém místě se ztrátou 3,5 procentního bodu skončila opoziční Nová demokracie.

Většina, nebo nic

Tsipras uvedl, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat přísná úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu, díky němuž by země měla během tří let dostat až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Lídr Syrizy proto usiluje o nadpoloviční většinu v parlamentu a pohrozil, že jinak už do čela vlády nenastoupí. Připustil ale možnost koalice s dosavadními partnery, nacionalistickými Nezávislými Řeky. Ty ovšem v posledním průzkumu veřejného mínění podpořila jen dvě procenta respondentů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!