Řecko se s věřiteli dohodlo na reformách nutných k získání části pomoci

Řecko a jeho mezinárodní věřitelé se dohodli na souboru dalších reforem, který je podmínkou uvolnění jedné miliardy eur (27 miliard korun) z mezinárodního záchranného programu pro tuto zemi. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.

řecký premiér Alexis Tsipras
12.12.2015 11:30   |  

Reformy souvisejí se strukturou nového privatizačního fondu, jehož příjmy se použijí na podporu investic a splátky obřího řeckého dluhu. Dohodnutá opatření se dále týkají hlubokých změn v rozvodné síti elektrické energie a otázky špatných úvěrů.

Pokud jde o nový privatizační fond, ten bude podle úředního zdroje agentury Reuters sestávat ze současného privatizačního fondu (HRADF), řeckého fondu pro sanaci bank (HFSF) či ze státních podílů ve státních podnicích poskytujících síťové služby. Dozorčí radu nového fondu bude jmenovat vláda i věřitelé. Rada pak bude jmenovat vedení fondu.

Řecko se s věřiteli rovněž dohodlo, že si stát zajistí podíl nejméně 21 procent v provozovateli elektroenergetické přenosové soustavy ADMIE, který nyní vlastní dominantní síťový podnik PPC. Zbytek se podle zdroje Reuters privatizuje. ADMIE má účetní hodnotu zhruba 900 milionů eur. Není zatím jasné, jak zadlužená vláda za svůj majoritní podíl zaplatí, napsala agentura Reuters.

Dvoubilionová pomoc

Částka jedné miliardy eur je součástí balíku uvěrové pomoci v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu korun), na kterém se země v létě dohodla s mezinárodními věřiteli. Evropský stabilizační fond (ESM) z tohoto programu už v listopadu uvolnil Řecku dvě miliardy eur, které byly také vázány na plnění dohodnutých podmínek.

Nejnovější návrh reformních opatření by měl být dnes předložen parlamentu. Souhlas zákonodárců by vláda chtěla získat v úterý, aby slíbenou miliardu eur z úvěrového programu dostala do příštího pátku.

Vláda v Aténách pospíchá na dokončení první revize plnění podmínek záchranného programu. Ta by otevřela cestu k jednání o zmírnění řeckého dluhu. Aby ale Atény tuto revizi mohly ukončit, musejí schválit ještě další reformy, včetně hlubokých změn v důchodovém programu.


Čtěte také:

Řecko kleslo o půl procenta HDP, analytici ale čekali propad mnohem větší

Řecko zavedlo slíbené reformy a může dostat další úvěr

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web