Řecko spustí obří výprodej. Chce se zbavit státních firem i nemovitostí

Řecký premiér Antonis Samaras ohlásil rozsáhlou privatizaci podniků a nemovitostí. Rozsah prodeje státního majetku půjde nad rámec dohod s eurozónou o finanční pomoci, která zaštiťuje zemi před bankrotem. Privatizace se dotkne všech struktur ekonomiky, včetně energetického průmyslu, námořní infrastruktury a železnic.

Antonis Samaras,  Řecko
6.7.2012 19:55   |  

„Hlavním cílem je zastavit recesi,“ prohlásil dnes Samaras před shromážděným parlamentem. „Provedeme strukturální změny ne proto, že to vyžaduje dohoda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem, ale protože to musíme udělat. Položíme důraz na privatizaci a podpoříme další, které už nepatří k smluvním závazkům, jako jsou železnice i uvolnění trhu s energií,“ zdůraznil premiér.

Samaras prohlásil, že jeho kabinet, vzešlý z červnových voleb, bude bojovat proti neustálému hospodářskému propadu vedle privatizace i rozsáhlými reformami. Přiznal, že jeho země nedosáhla fiskálních cílů vyplývajících z dohody o zahraniční finanční pomoci. K jejich splnění budou Atény podle očekávání požadovat od věřitelů dvouletý odklad.

Nový řecký premiér podotkl, že ekonomické reformy v zemi už nepovedou dalším obětem v podobě dalšího snižování životní úrovně obyvatel. Občané podle něj „nemohou přicházet o své domovy, pokračovat v páchání sebevražd nebo ztrácet pocit bezpečí“.


Více čtěte:

Evropa přitvrdila. Bez plnění podmínek Řecko nedostane další peníze

Řeckou Soluň má zachránit sexuální turistika


„Lid potřebuje vědět pravdu, výhled, naději a odvahu. Tato vláda bude říkat pravdu a předvede svoje odhodlání. Řecko může uspět a my vybojujeme všechny bitvy, aby země byla vyvedena z krize,“ řekl Samaras.

Premiér představil před parlamentem devítibodový plán vlády, která v neděli v pozdních večerních hodinách bude čelit hlasování o důvěře. Samaras zdůraznil, že předpokládá využití celého čtyřletého volebního období parlamentu ke splnění vládních cílů. Tříčlenná koalice konzervativní Nové demokracie, socialistického PASOK a umírněné Demokratické levice je v 300členném parlamentu zastoupena 179 zákonodárci.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web