Řecký prezident pověří vítěze voleb Samarase jednáním o vládě

aktualizováno Řecký prezident Karolos Papulias dnes pověří šéfa konzervativců z Nové Demokracie (ND) Antonise Samarase jednáním o sestavení vládní koalice. ND zvítězila v nedělních parlamentních volbách, ale nemá v parlamentu většinu. Tu by jí mohla zajistit předpokládaná koalice minimálně s třetími socialisty.

vítěz řeckých voleb Samaras
18.6.2012 7:11   |  

Pravicová ND a socialisté z PASOK podporují úsporný plán, kterým Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují poskytování záchranných půjček zabezpečujících Řecko před totálním bankrotem. Dá se předpokládat, že obě strany budou tvořit základ budoucí vládní koalice, i když socialisté neoficiálně přislíbili zatím jen důvěru kabinetu pod vedením ND.

ND získala 29,66 procenta hlasů a v 300členném parlamentu si zajistila 129 poslaneckých míst. Koalice radikální levice (SYRIZA), která je proti pokračování razantních škrtů, skončila na druhém místě, obdržela 26,89 procenta hlasů a má 71 zákonodárců.


Čtěte také:

Řecko míří k proevropské vládě, radikálové uznali porážku

Westerwelle: Řecko může v plnění úvěrových dohod získat ústupky

Řecké volby podle Klause řešení krize v eurozóně neovlivní


V koalici s třetími socialisty, které volilo 12,28 procenta lidí a kteří obsadí 33 křesel, může ND vytvořit parlamentní většinu 162 poslanců.


Německo výsledky řeckých parlamentních voleb přivítalo

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli vyjádřila přesvědčení, že Řecko bude po nedělních volbách pokračovat v nastoupených ekonomických reformách provázených bolestivými výdajovými škrty. Zároveň gratulovala vůdci řeckých konzervativců z Nové demokracie (ND) Antonisovi Samarasovi k volebnímu vítězství.

Merkelová „mu blahopřála k dobrému výsledku ve volbách“, uvedlo v nočním komuniké kancléřství v Berlíně. „Prohlásila, že vychází z principu, že Řecko bude dodržovat své evropské závazky,“ uvádí se dále v prohlášení.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v neděli označil výsledky řeckých voleb za rozhodnutí řeckého lidu „pokračovat“ v reformách. Připomněl, že opatření mají pouze za cíl vrátit zemi na cestu prosperity a stability. „Tato cesta nebude ani krátká, ani jednoduchá, ale je nutná. A poskytne Řekům vyhlídky na lepší budoucnost,“ podotkl ministr.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web