Respekt k ženám a pomoc slabším. CSU chce do ústavy zapsat německé hodnoty

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) chce do ústavy největší německé spolkové země zakotvit tradiční německé hodnoty a zásady německé kultury. Podle strany by to mělo přispět k lepší integraci běženců, kteří do Bavorska přicházejí. Pokud by CSU nezískala pro návrh na změnu ústavy dostatek hlasů v zemském sněmu, je připravena vypsat referendum.

Bavorský premiér Horst Seehofer
18.1.2016 13:37   |  

Podle představ CSU by se do bavorské ústavy měla dostat povinnost všech obyvatel spolkové země naučit se německy a přihlásit se k bavorským tradicím a hodnotám tolerance. Mezi ty patří například respekt vůči ženám nebo připravenost pomáhat slabším. Přihlásit se k tradicím by také podle CSU mělo znamenat, že se ženy nebudou skrývat za burkami a dalšími oděvy zahalujícími celou tvář.

„Integrace přistěhovalců nás bude zaměstnávat ještě mnoho let,“ řekl v televizi N24 předseda poslaneckého klubu CSU v zemském sněmu Thomas Kreuzer. „Debata o změně ústavy by nás měla přivést k tomu, abychom jasně formulovali, jaké požadavky bychom měli mít na uprchlíky, které přijmeme,“ doplnil.

Problém v zemském sněmu

Aby CSU návrh prosadila do bavorské ústavy, musela by pro něj získat dvě třetiny zemských poslanců. Sama však takovou sílu v zemském sněmu nemá a opoziční strany už daly najevo, že s návrhem nesouhlasí. Pokud by návrh ústavní změny v zemském sněmu neuspěl, chce CSU vypsat referendum, aby o zakotvení německých hodnot do ústavy rozhodli občané.

Bavorsko nese ze všech spolkových zemí největší tíhu uprchlické krize, protože přes rakousko-bavorské hranice přichází do Německa většina běženců. Zemský premiér Horst Seehofer na začátku ledna vyzval spolkovou vládu, aby stanovila horní hranici pro počet přicházejících běženců na 200 tisíc ročně a odmítala přijmout další. Podle něj je to nejvyšší počet, jaký je Německo schopno integrovat. Loni do Německa přišlo na 1,1 milionu uprchlíků.


Čtěte také:

Bavorská CSU chce, aby migranti měli povinnost se integrovat

Bavorskou CSU dál povede předseda Horst Seehofer

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web