Rozpínavost Číny v okrajových mořích znepokojuje Japonsko i USA

Japonská vládní strana LDP dnes vyzvala premiéra Abeho, aby zvážil mezinárodní žalobu na Čínu kvůli těžbě ropy a zemního plynu ve Východočínském moři. Stejnou žalobu již vedou Filipíny. Vůči teritoriálním nárokům nejlidnatější země světa v Jihočínském moři se ohradil velitel amerického námořnictva v Tichém moři Scott Swift.

 Ilustrační foto
16.3.2016 14:05   |  

Spory mezi Čínou a Japonskem o neobydlené ostrovy a těžbu ve Východočínském moři probíhají již delší dobu. Podle Tokia Číňané těží na vlastní pěst, ačkoli se v roce 2008 obě země dohodly, že při dobývání nerostných surovin budou spolupracovat. Peking již minulý rok prohlásil, že na těžbu má právo.

LDP v dnešním vyjádření uvedla, že premiér Shinzo Abe by měl iniciovat další jednání s Čínou ohledně těžby a zvážit podání případu k mezinárodnímu arbitrážnímu soudu v Haagu. Takový případ už s Čínou vedou Filipíny ohledně těžby v Jihočínském moři. Peking se soudního jednání odmítá zúčastnit.

Rozsáhlé obavy v celém regionu

Mezitím americký admirál Scott Swift na dnešní konferenci o bezpečnosti v Indickém a Tichém moři prohlásil, že „znepokojivé aktivity Číny [v Jihočínském moři] způsobily rozsáhlé obavy v celém regionu.“ Pokud by USA ztratily přístup do mezinárodních vod, které si nárokuje Čína, mělo by to podle Swifta dalekosáhlé následky. Informoval o tom Wall Street Journal.

Swift reagoval na události z počátku tohoto roku, kdy Čína údajně rozmístila stíhačky a rakety na sporných ostrovech a blokovala přístup filipínským rybářům do jejich lovišť. Dnes navíc čínské úřady oznámily, že v Jihočínském moři spustily do částečného provozu systém varující před tsunami.

Peking si dělá nároky na celé Jihočínské moře, které je druhou nejvytíženější námořní trasou s ročním objemem obchodu za 5 miliard dolarů a pod jehož dnem se zřejmě nacházejí nemalé zásoby ropy a zemního plynu.


Čtěte dále:

Čína proti všem: Jihočínské moře bylo vždy naše

Čína prý na sporné ostrovy v Jihočínském moři rozmístila stíhačky

Filipíny obvinily Čínu, že blokuje jejich přístup k ostrovům

Autor: mic

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web