Roztávání ledů? Minsk uspořádá summit k ukrajinské krizi

aktualizováno Bělorusko uspořádá summit k ukrajinské krizi za účasti prezidentů Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Podle zpráv z Bruselu dorazí i delegace Evropské unie v čele s šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou.

 Běloruská vlajka na vládní budově v Minsku
19.8.2014 17:36   |  

Podle běloruského ministerstva zahraničí má být schůzka příští týden věnována kromě diskuse o ozbrojeném konfliktu na východě Ukrajiny i otázkám spojeným s asociační smlouvou Ukrajiny a EU a problémům energetické bezpečnosti. V Bruselu mluvčí Evropské komise oznámil, že do Minska pojede kromě Ashtonové i eurokomisař pro obchod Karel de Gucht a komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Informaci o běloruském návrhu na summit poskytl novinářům poprvé v polovině srpna prezident Alexandr Lukašenko. „Všichni do Minska přijedou a jsou připraveni se setkat s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem,“ řekl tehdy Lukašenko.

Porošenko potvrdil účast

Dnešní informaci běloruského ministerstva zahraničí potvrdil na svých webových stránkách i úřad běloruského prezidenta. Kreml vzápětí oznámil, že do běloruské metropole příští úterý zamíří prezident Vladimir Putin.

Účast potvrdil i ukrajinský prezident Petro Porošenko, který v telefonickém rozhovoru s předsedou Evropské komise Josém Barrosem ocenil, že EK vysílá na minskou schůzku hned tři své členy. „Takový bezprecedentní krok se jeví potvrzením solidarity a podpory Ukrajiny ze strany Evropské unie,“ uvedl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina.

Provokace a předčasné spekulace

Postěžoval si současně na „pokračující provokace Ruska, které mají vyostřit bezpečnostní situaci v regionu“. Porošenko poukázal na pondělní útok separatistů na konvoj s uprchlíky z Luhanska, při kterém řada lidí přišla o život. José Barroso podle ukrajinského komuniké odsoudil tento zločin a vyzval k neprodlenému objektivnímu vyšetřování. Porošenko ujistil, že se tak stane a viníci tragédie budou potrestáni.

Porošenkův blízký spolupracovník Valerij Čalyj podle agentury Reuters uvedl, že ukrajinská delegace přijede do Minsku s „novými přístupy, které dovolí jednat o postupu od války k míru“. Informace o minském summitu vyvolala spekulace o možném přímém jednání Putina s Porošenkem. Kreml v krátké zprávě uvedl, že šéfa Kremlu čeká v Minsku „řada dvoustranných setkání“. V pondělí kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům sdělil, že spekulace o rusko-ukrajinském summitu jsou v nynější situaci předčasné.


Čtěte také:

Steinmeier: Rozhovory v Berlíně vedly ke sblížení Moskvy a Kyjeva

Finský prezident Putinovi: Někteří lidé hovoří o obnovení studené války

Kyjev: Boje na východě napáchaly škody za osm miliard dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web