Rumunský premiér vyhověl demonstrantům, podává demisi

Rumunský premiér Victor Ponta odstoupí po ostrých protestech vyvolaných smrtí 32 lidí v důsledku pátečního požáru v hudebním klubu v Bukurešti. Podle agentury Reuters chystanou demisi oznámil šéf vládnoucí sociálně demokratické strany Liviu Dragnea.

Rumunský premiér Victor Ponta vyslyšel demonstranty a připravuje demisi
4.11.2015 10:22   |  

„Victor Ponta se vzdává svého mandátu. Někdo musí převzít odpovědnost za to, co se stalo. Je to vážná věc a slibujeme rychlé vyřešení situace,“ řekl Dragnea novinářům v parlamentu. „Asi jste si všimli tisíců lidí včera (v úterý) večer, a toho, co požadovali,“ dodal.

Více než 13 tisíc lidí se v úterý večer před sídlem vlády v Bukurešti dožadovalo nejen Pontaovy demise, ale i odstoupení ministra vnitra Gabriela Oprey.

„Ponta, demise“, „Oprea, demise“, „Vrazi“, provolával dav demonstrantů, který se navečer shromáždil na Vítězném náměstí v centru rumunské metropole.

Jediný východ pro stovky lidí

Požár způsobila pyrotechnická show, která provázela koncert metalové skupiny Goodbye to Gravity. Od jiskry se vznítila hořlavá zvuková izolace na sloupu, z něhož se plameny bleskově rozšířily po celém stropě a po stěnách obložených stejnou izolací.

V klubu bylo několik stovek lidí, kteří se v panice zoufale snažili dostat ven jediným východem. Mnoho osob utrpělo otravu zplodinami a vážné popáleniny, ale řada zraněných má i zlomeniny způsobené v tlačenici.

Při požáru přišlo o život 26 návštěvníků koncertu, další zemřel při převozu do nemocnice. Od té doby podlehlo vážným zraněním dalších pět lidí. Počet obětí na životech zřejmě ještě poroste, protože v kritickém stavu je podle úřadů více než 30 dalších osob. Prezident Klaus Iohannis po tragédii vyzval k zásadní změně rumunské společnosti sužované všudypřítomnou korupcí.


Čtěte také:

Rumunský premiér Ponta je obviněn z korupce

Rumunský ministr financí rezignoval, je podezřelý z korupce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web