Ruská opozice žádá stíhání čečenského vůdce. Za výhrůžky fyzickou likvidací

Ruská opozice vyzvala k trestnímu stíhání čečenského vůdce Ramzana Kadyrova za nezakrytou pohrůžku fyzické likvidace opozičních předáků Michaila Kasjanova a Vladimira Kara-Murzy. Oznámil to moskevský rozhlas. Vedoucí představitelé liberální strany Parnas adresovali žádost vedení kontrarozvědky FSB.

Ramzan Kadyrov
3.2.2016 13:39   |  

Kadyrov nedávno na svém účtu v sociální síti instragram umístil videozáznam s bývalým premiérem Kasjanovem na mušce zaměřovacího dalekohledu odstřelovače. V textu doprovázejícím video stálo: „Kasjanov přijel do Štrasburku za penězi pro ruskou opozici. Kdo nepochopil, ten pochopí!“ Kromě Kasjanova je na záběrech i Kara-Murza.

Po několika hodinách video z Kadyrovova účtu zmizelo. Když se ukázalo, že obrázky ze serveru stáhl správce sociální sítě, Kadyov obvinil instagram z cenzury.

Čečenský prezident od ledna nešetří útoky na ruskou opozici. V polovině měsíce na setkání s novináři v čečenské metropoli Grozném označil ruskou mimoparlamentní opozici za nepřátele lidu. Jeho výrok vyvolal tvrdou kritiku ochránců lidských práv, Kreml ale nijak nereagoval.

Letní bezvládí

Kadyrov za dva měsíce ve funkci šéfa čečenské autonomie skončí a obhajovat svůj mandát ve volbách může až v září. Zatím není zřejmé, kdo povede republiku na severu Kavkazu v mezidobí.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že mu není známo, zda bude Kadyrov funkcí prezidenta prozatímně pověřen. „Na rozhodnutí zbývají dva měsíce, to je dost času,“ řekl Peskov.


Čtěte také:

Kdo nepochopil, ten pochopí! Kadyrov hrozí předákovi ruské opozice

Kadyrov v reakci na sankce: Západ porušuje práva koní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web