Rusko souhlasí s účastí některých radikálů v rozhovorech o Sýrii

Rusko souhlasí, aby na rozhovorech o Sýrii byly zastoupeny i radikální skupiny Džajš Islám (Armáda islámu) a Ahrár aš-Šám (Svobodní muži Levanty). Řekl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zároveň zdůraznil, že to ale neznamená uznání jejich legitimity. Armáda islámu je součástí opoziční vyjednávací komise (HNC), která je pověřena zastupovat na rozhovorech zájmy syrské opozice.

Mírová jednání o Sýrii
2.2.2016 20:28   |  

Jednání začala v pátek, jsou oddělená a zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se dnes, od pátku podruhé, sešel se syrskou vládní delegací. S opozicí jednal v pondělí. Od rozhovorů se očekává ukončení syrské krize, dohoda o přechodné vládě, o ústavě a o volbách.

Damašek od počátku tvrdí, že nebude vyjednávat s teroristy, k nimž ale řadí téměř všechny své oponenty. Rusko jako hlavní spojenec syrského režimu se kloní k témuž názoru; Lavrov dnes prohlásil, že zástupci Armády islámu a Svobodných mužů Levanty se rozhovorů zúčastní jako jednotlivci. „Neznamená to, že je to uznání Džajš Islám nebo Ahrár aš-Šám jako legitimních partnerů při jednáních. To je naše stanovisko stejně jako stanovisko dalších stran, které tyto skupiny považují za teroristické,“ řekl Lavrov.

Obě radikální skupiny v Ženevě zastupuje Muhammad Allúš z Armády islámu. Vyjádřil se ale hned na počátku skepticky a prohlásil, že nedoufá ve velký úspěch rozhovorů. “(Syrský) režim nemá zájem dospět k řešení. Na tom se nic nezměnilo, takže nejsme optimističtí,“ řekl Allúš.

Syrskou vládní delegaci vede syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí. Po dnešním setkání s de Misturou prohlásil, že dosavadní jednání považuje za přípravná a že skutečné jednání ještě nezačalo. „Formality ještě nebyly splněny. Jsme v přípravné fázi před oficiálním zahájením nepřímých rozhovorů. K tomu musíme znát složení delegací, avšak to protistrana zatím neoznámila,“ řekl.

Podle zdrojů OSN má de Mistura dodat seznam členů opoziční delegace ve středu. Diplomat OSN měl dnes znovu jednat také s opozicí, avšak ta schůzku odřekla. Zároveň vydala prohlášení, že Rusko a režim stupňují agresi v Halabu a Homsu, což mírový politický proces ohrožuje.

Damašek se má zavázat k ukončení bojů

Opozice od počátku chce, aby se Damašek zavázal k ukončení bojů, avšak ze Sýrie přicházejí zprávy o stále novém násilí. Podle Reuters navíc opoziční představitelé pohrozili, že Ženevu koncem týdne opustí, pokud se situace v Sýrii skutečně nezlepší.

„Na místě se nic nezměnilo. Pokud to bude stále vypadat jako nyní, tak moc optimismu nesdílíme,“ uvedl Allúš. „Režim nemá v úmyslu hledat skutečné řešení,“ dodal s tím, že vést rozhovory je nemožné, pokud budou bombardování, věznění lidí a blokády pokračovat.

Syrská agentura SANA dnes oznámila, že armádě se podařilo dobýt další vesnici ležící severně od města Halab. Hovoří o tom jako o významném úspěchu v dobývání tohoto největšího města Sýrie a jejího někdejšího průmyslového a obchodního centra. Část města ovládají dlouhodobě povstalci. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že armáda se svými spojenci a za podpory ruského letectva od pondělka obsadila tři vesnice u Halabu a otevřela tak významnou zásobovací trasu do města.


Čtěte také:

Lenka Klicperová: Problémem Sýrie není jen Islámský stát

Rusko nevylučuje, že vybuduje v Sýrii velkou vojenskou základnu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web