Rusko trestá Ukrajinu za sblížení s EU. Zavede clo na její zboží

Rusko zavede k 1. listopadu dovozní cla na ukrajinské zboží, pokud ten den vstoupí v platnost asociační dohoda mezi Kyjevem a Evropskou unií, aniž by se přihlédlo k výhradám Moskvy. Prohlásil to podle ruských médií a agentury Reuters ruský ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev.

ilustrační foto
12.9.2014 16:31   |  

Rusko má proti asociační dohodě a s ní spojené rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou dlouhodobé výhrady. Obává se mimo jiné, že pakt, který rozpoutal krizi mezi Moskvou a Kyjevem, zasáhne ruský vývoz na Ukrajinu.

V Bruselu o zmíněné dohodě jednají ukrajinští a ruští ministři s evropskými experty. Podle diplomatů, na které se odvolává agentura Reuters, Brusel poskytne Rusku více času, aby se paktu mohlo přizpůsobit.


Čtěte více: Putin: Rusko zavede jen ty sankce, které prospějí jeho ekonomice


Krize vypukla loni poté, co tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat už parafovanou asociační dohodu s EU. Odvolával se tehdy na hospodářské potíže, kdy by sblížení s unií v důsledku znamenalo problémy pro obchod s Ruskem. Až po jeho pádu podepsal na jaře politickou část dohody premiér Arsenij Jaceňuk, proceduru pak dokončil v červnu nový ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostřed) s někdejším předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem (vlevo) a unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem při podpisu asociační dohody

Západ mezitím kvůli ruskému přístupu ke krizi a kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu uvalil sankce na vybrané ruské činitele, podniky a odvětví. Dnes svůj sankční seznam opět rozšířila Evropská unie. Uljukajev uvedl, že Moskva na západní sankce nechce odpovědět odvetnými opatřeními. „Nechtěli bychom hovořit o nějakém druhu odpovědi (na sankce), pamatujeme však na to,“ sdělil Uljukajev ruským novinářům.


Čtěte více:

Nezahrávejte si s jadernou velmocí, vzkázal Putin Západu

Porošenko: Kyjev ratifikuje dohodu s EU ještě v září

Ukrajina bude do pěti let připravena k členství v EU, doufá Turčynov

Ukrajina a EU podepsaly politickou část asociační dohody

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web