Rusko vyzvalo ke krizové schůzce kvůli Sýrii. Už jednáme, kontrují USA

Rusko navrhlo Spojeným státům uspořádání urgentního krizového jednání, na kterém by se řešil dohled nad dodržováním příměří v Sýrii. Jestliže z Washingtonu nepřijde žádná reakce, je Moskva připravena klid zbraní kontrolovat sama a případně jednostranně jednat. Informoval o tom ruský generál Sergej Rudskoj. USA výzvu odmítly s tím, že nedodržování příměří již nyní monitorují a s Moskvou průběžně jednají. Klid zbraní trvá od konce února a je až na výjimky dodržován.

 Ruské letectvo
21.3.2016 14:33   |  

Ruská armáda Američany obvinila z váhavosti a pomalé reakce na návrhy Moskvy ohledně společného monitorování příměří. Podle ruského generála vedou odklady této společné akce k dalším civilním obětem. Například v Halabu přišlo od začátku klidu zbraní o život již 67 civilistů, uvedla agentura AP.

Jednání mezi Moskvou a Washingtonem se uskutečnilo již minulý týden. „Americká strana ale nebyla připravena na diskusi a schválení dohody,“ uvedl generál Rudskoj.

Spojené státy ruskou výzvu k uspořádání naléhavé schůzky odmítly. „Zahlédli jsme zprávy médií o údajném ruském znepokojení ohledně porušování příměří,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického představitele v Ženevě. „Kdokoli přichází s takovým prohlášením, musí být špatně informován, protože o tomto tématu se již dlouhou dobu diskutuje a bude se o něm i nadále konstruktivním způsobem jednat,“ dodal.

Rijád ocenil ruský odchod

Rusko sice v minulých dnech stáhlo většinu svých jednotek ze Sýrie, nadále ale podporuje ze vzduchu vládní síly režimu prezidenta Bašára Asada. Příměří v zemi se nevztahuje na radikály z Islámského státu a hnutí An-Nusra.

Částečné stažení ruských jednotek uvítala Saúdská Arábie. Podle Rijádu jde o „pozitivní krok“ směrem k politickému řešení konfliktu v Sýrii. Saúdskoarabská vláda doufá, že rozhodnutí Moskvy by mohlo pomoci urychlit mírové rozhovory, které se v těchto dnech konají v Ženevě. Rovněž by podle ní tento krok mohl přimět vládu prezidenta Asada k tomu, aby „učinila nezbytné ústupky a mohlo dojít k politickému přechodu, po kterém každý v Sýrii touží“.


Čtěte také:

V Sýrii opět útočily ruské bombardéry, tvrdí exilová organizace

Ze Sýrie odlétly první ruské stíhačky. S nálety ale nekončíme, říká Moskva

OSN: Rozpory mezi Asadem a opozicí trvají. Federaci ale shodně odmítají

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web