Rusové zahájili manévry včetně jaderných sil. Prozradili i detaily cvičení | E15.cz

Rusové zahájili manévry včetně jaderných sil. Prozradili i detaily cvičení

Rusové zahájili manévry včetně jaderných sil. Prozradili i detaily cvičení
Vladimir Putin hovoří s náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ruské ozbrojené síly zahájily rozsáhlé manévry se se zapojením všech druhů vojsk, síly jaderného odstrašení nevyjímaje. Test raket v rámci cvičení sledoval podle tiskových agentur i prezident Vladimir Putin. Manévry údajně nesouvisí s ukrajinskou krizí, nicméně šéf Kremlu poznamenal, že vývoj v sousední zemi je výsledkem "nezodpovědné politiky" způsobující velké problémy.

Manévry, kterých se účastní pozemní síly, letectvo i raketové vojsko, se konají v předvečer ruských oslav konce druhé světové války a zároveň v době, kdy se v Moskvě sešel summit vedoucích činitelů bývalých sovětských republik, jež jsou členy kolektivního obranného spolku.

Prověřujeme bojovou připravenost ruských ozbrojených sil. Bylo to oznámeno už v listopadu loňského roku, sdělil Putin novinářům v sídle ministerstva obrany.
„“

Podle ruských médií je cvičení simulací rozsáhlého odvetného jaderného úderu v reakci na útok nepřítele. V jeho rámci byla podle armády z Plesecku na severozápadě Ruska odpálena mezikontinentální balistická raketa Topol, jež úspěšně zasáhla stanovený cíl na Kamčatce, ležící na Dálném východu. Další dvě mezikontinentální balistické rakety vystřelily posádky ponorek.

Agentura AP k tomu poznamenala, že popis manévrů je neobvykle otevřený a odráží napětí, které panuje mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině. Ruští armádní činitelé ale podle agentury Reuters ujišťují, že cvičení s nynější situací kolem Ukrajiny nemá nic společného.

Putin dnes nicméně na další vývoj na Ukrajině reagoval. Podle médií mimo jiné prohlásil, že tato krize je výsledkem „nezodpovědné politiky“. „Příklad našeho souseda, naší bratrské Ukrajiny, jasně ukazuje, že nezodpovědná politika způsobuje četné problémy a ztráty,“ citoval ruského prezidenta Reuters. Klíčem k uvolnění napětí na jihovýchodě Ukrajiny je podle něj rovnocenný dialog Kyjeva s tamními separatisty.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem