Sankce proti Rusku se prodloužit nemusí, jednotu narušují Maďaři s Italy | E15.cz

Sankce proti Rusku se prodloužit nemusí, jednotu narušují Maďaři s Italy

Sankce proti Rusku se prodloužit nemusí, jednotu narušují Maďaři s Italy
Jednání unijních ministrů zahraničních věcí
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Plné prosazení mírových dohod z Minsku je předpokladem pro jakoukoliv zásadní změnu ve vzájemných vztazích mezi EU a Ruskou federací. Novinářům to po dnešním jednání ministrů zahraničí osmadvacítky řekla šéfka evropské diplomacie Federica Mogherinová. Ministři dnes poprvé po roce diskutovali o současnosti a budoucnosti vztahů bloku a Moskvy, výrazně poškozených ukrajinskou krizí.

Jednotu unijních zemí dnes ale narušili Italové a Maďaři. Italský ministr Paolo Gentiloni před novináři poznamenal, že v této chvíli není možné čekat automatické rozhodnutí ohledně prodloužení protiruských hospodářských sankcí.

Jeho maďarský kolega Péter Szijjártó upozornil, že Budapešť bude o sankcích chtít diskutovat na nejvyšší úrovni, tedy na unijním summitu. Tyto dvě země už v minulosti dávaly svůj vlažný postoj k protiruským sankcím, které se týkají finančního sektoru, energetiky a některých dalších oblastí.

„Není možné v této chvíli se vrátit k normálu ve vztazích s Ruskem, protože se nepodařilo obnovit důvěru,“ prohlásil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Země se podle něj shodly na potřebě udržet jednotný postoj zemí EU.

Rusko opouští Asada, Putin nařídil stažení hlavní části sil ze Sýrie

Spolupráce s Ruskem je podle osmadvacítky možná jen v oblastech, které jsou věcí jejich společného zájmu. Do této oblasti podle Zaorálka i Mogheriniové přitom patří jak zahraničně-politické otázky jako situace v Sýrii či dění okolo Íránu, tak otázky technického rázu související s obchodními vztahy. „Tato jednání se samozřejmě povedou,“ připustil český ministr.

Šéfové diplomacií osmadvacítky se dnes vyhnuli hlubší debatě o protiruských hospodářských sankcích. O jejich prodloužení je třeba rozhodnout nejpozději v červenci.

Diskuze nad sankcemi

„Přes nuance je shoda na tom, že není možné obnovit normální vztahy s Ruskem,“ poznamenal Zaorálek. Dnes podle něj mezi členskými zeměmi EU nebyl v této věci spor. Maďarský ministr zahraničí Szijjártó dal ale před novináři najevo, že Budapešť chce sankce podrobně politicky probírat a nechce jen jejich „technické prodloužení“. O sankcích a vztazích s Ruskem by tak měl podle Maďarů jednat do léta také summit Evropské rady.

Mogheriniová poznamenala, že podle jejího názoru je každá debata o protiruských sankcích debatou politickou. Vedena ovšem může být na různých úrovních, od diplomatů až po šéfy států a vlád. Před pouhými několika dny Evropská unie prodloužila zmrazení majetku a zákaz vstupu pro skoro 150 osob, které se podílely na porušování ukrajinské územní celistvosti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!