Sankce vás přijdou draho, varuje Moskva

Ztráty z „destruktivního a krátkozrakého“ zavádění sankcí vůči Rusku budou pro Spojené státy i Evropskou unii velmi citelné. Podle agentury ITAR-TASS to prohlásilo ruské ministerstvo zahraničí v první oficiální reakci na nově ohlášené sankce. Evropu Moskva varuje, že sankce „nevyhnutelně“ povedou ke zdražení energií.

Ruský prezident Vladimir Putin
30.7.2014 16:25   |  

„Na vykonstruovanost a nelegitimnost protiruských sankcí přijímaných Spojenými státy jsme upozorňovali nejednou,“ uvádí se v prakticky první oficiální politické reakci Moskvy na zpřísnění sankcí, které v úterý oznámil americký prezident Barack Obama.

„Taková rozhodnutí Washingtonu nepřinesou nic jiného než další komplikace v rusko-amerických vztazích a vytvoření krajně nepříznivého ovzduší v mezinárodních záležitostech, v nichž součinnost našich zemí mnohdy hraje rozhodující úlohu,“ konstatuje ministerstvo.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pohrozil kromě USA i Evropě - sankce podle něj „nevyhnutelně“ povedou k vyšším cenám energií v Evropě. „Brusel sám svým 'sankčním řáděním' vytváří překážky pro další spolupráci s Ruskem v klíčové oblasti energetiky. To je bezohledný a nezodpovědný krok, který nevyhnutelně povede ke zvýšení cen na evropském trhu,“ prohlásil Lavrov.


Čtěte: Varování: Je nejvyšší čas připravit se na plynovou krizi


Rusko obviňuje americkou vládu, že to ona a kyjevské vedení jsou odpovědní za „tragický vývoj událostí na Ukrajině“. „Ne Rusko, nýbrž kyjevský režim a jeho zaoceánští kmotři nesou vinu na rostoucím počtu obětí mezi civilním obyvatelstvem východních regionů,“ tvrdí ministerstvo.

Bílému domu současně vyčítá, že „zakrývá krvavou operaci kyjevské armády“ a „nadále proti nám vynáší nepodložená tvrzení“. „Reálné ztráty z natolik destruktivní a krátkozraké linie budou pro Washington velmi citelné,“ zdůrazňuje se v prohlášení.

Spolu se Spojenými státy už oznámila rozšíření sankcí také Evropská unie. Má se týkat přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor.


Čtěte také:

USA následují EU: Rozšířily sankce. Návrat studené války ale prý nehrozí

EU: nové sankce proti Rusku zasáhnou ropný i zbrojní průmysl

Státy EU schvalují protiruské sankce. Platit začnou zřejmě ve čtvrtek

Autor: čtk, reuters, jih

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web