Šéf OSN vyzval svět k přijetí půl milionu uprchlíků ze Sýrie

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval všechny země světa, aby během příštích tří let přijaly téměř půl milionu syrských uprchlíků. Šéf OSN na zahájení meziministerské konference pořádané Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Ženevě hovořil v této souvislosti o potřebě "velmi rychlého nárůstu globální solidarity".

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na návštěvě v Praze
30.3.2016 13:37   |  

Podle agentury Reuters se OSN snaží o přemístění zhruba 480 tsiíc uprchlíků ze zemí sousedících se Sýrií do konce roku 2018. Jde o pouhou desetinu celkového počtu běženců, kteří ze země uprchli. Přitom je zapotřebí překonat „rozšířený strach a politické spory“.

Pan vyzval státy světa, aby se zavázaly k novým a dodatečným způsobům pro přijímání uprchlíků, například v rámci přesídlovacích či humanitárních programů, slučování rodin, nebo v rámci pracovních a studijních programů. Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho běženci čelí rostoucím překážkám pro to, aby našli bezpečí.

„Musíme najít způsob, jak se vypořádat s touto krizí humánnějším, spravedlivějším a organizovanějším způsobem. To je možné pouze v případě, že mezinárodní společenství bude jednotné a bude se shodovat v tom, jak se pohnout kupředu,“ řekl Grandi.

Musíme najít způsob, jak se vypořádat s touto krizí humánnějším, spravedlivějším a organizovanějším způsobem

Během konfliktu v Sýrii, který trvá již pět let, zahynulo nejméně 250 tisíc lidí. Ze země prchlo téměř pět milionů lidí do zahraničí, především do sousedního Turecka, Libanonu, Jordánska a Iráku. Statisíce jich zamířily dál přes Řecko do zbytku Evropy, zejména Německa.

„Pokud by měla Evropa přijmout stejné procento uprchlíků jako Libanon v porovnání k počtu obyvatel, musela by vzít 100 milionů běženců,“ řekl Grandi. Podle libanonského ministra sociálních věcí Rašída Dirbáse je v jeho zemi o čtyřech milionech obyvatel milion oficiálně registrovaných uprchlíků a další milion Syřanů, kteří nejsou registrováni. V Turecku, které má slíbenou finanční podporu Evropské unie, je 2,7 milionu syrských uprchlíků.

V Sýrii nyní panuje příměří s výjimkou boje proti islámským extremistům. Podle diplomatů je ale cesta k dlouhodobějšímu míru ještě poměrně dlouhá.


Čtěte také:

Vysoký komisař OSN vyzval EU k přijetí většího počtu uprchlíků

OSN: EU by mohla přijmout víc uprchlíků ze Sýrie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web