Šéf rozvojového fondu Íránu bral půl milionu měsíčně, po vlně nevole končí

Ředitel íránského rozvojového fondu a bývalý ministr Safdar Hosejní dnes odstoupil se svými nejbližšími spolupracovníky z funkce po skandálu, který odhalil, že vrcholní manažeři pobírali přemrštěné platy. Aféra, trvající už dva měsíce, vyvolala v Íránu bouři nevole, upozornila íránská agentura ISNA.

 Kritika kvůli tomu zasáhla i vládu umírněného prezidenta Hasana Rúháního (na snímku)
2.7.2016 15:25   |  

Skandál vypukl poté, co se dostaly na veřejnost výplatní pásky manažerů, které ukázaly, že pobírají i více než stonásobek základního platu běžných úředníků. Kritika kvůli tomu zasáhla i vládu umírněného prezidenta Hasana Rúháního, který by měl za rok obhajovat svůj mandát v další volbě.

Hosejní, kterého do úřadu jmenoval Ruhání, bral měsíčně 580 milionů ríjálů (asi 460 tisíc korun), což je na íránské poměry obrovská suma. Podle zpráv z médií nakonec souhlasil, že do státní kasy vrátí v přepočtu 3,4 milionu korun.

Hosejní byl ministrem práce a financí a ekonomiky za vlády reformního prezidenta Mohammada Chátamího, který byl u moci v letech 1997 až 2005. Případ není ojedinělý. Současný ministr financí Alí Tajebníja odvolal ve čtvrtek ředitele velkých íránských bank rovněž kvůli nepřiměřeně vysokým platům a obrovským půjčkám, které si ve svých ústavech vybrali.

Ministr zároveň stanovil horní hranic měsíčního platu ředitelů bank a dalších státních institucí na v přepočtu zhruba 130 tisíc korun měsíčně.


Čtěte také:

Írán plánuje zvýšit těžbu na čtyři miliony barelů

Obří kontrakt potvrzen: Írán nakoupí 114 letadel Airbus

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web