Severní Korea uráží politiky: Opice, prostitutka a vlk s protáhlou čelistí

Severní Korea zveřejnila další urážku adresovanou vrcholnému zahraničnímu představiteli. Šéfa americké diplomacie Johna Kerryho nazvala vlkem s "odpornou protáhlou čelistí". Pchjongjang již dříve označil prezidenta USA Baracka Obamu za "opici" a jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje za "prostitutku".

 Kim čong-un (ilustrační foto)
20.8.2014 16:08   |  

Dnešní urážka na Kerryho adresu byla zveřejněna pouze v korejštině a je považována za snahu posílit v zemi protiamerické smýšlení v době, kdy se koná společné vojenské cvičení Soulu a Washingtonu. Každoroční manévry Severní Korea vnímá jako přípravu invaze.

Jeden z mluvčích obranného výboru KLDR označil Kerryho za „vlka převlečeného za ovci“. Americký ministr zahraničí čelil kritice Pchjongjangu kvůli svému výroku, že USA chtějí mír na Korejském poloostrově - tato slova jsou podle Pchjongjangu v rozporu s tím, že Američané pořádají vojenské manévry s Jižní Koreou. Severní Korea již dříve požadovala jejich zrušení.

„Jeho počínání znovu plně odhalilo zarytě pokryteckou povahu USA, které lidstvo podvádějí a vysmívají se mu různými triky,“ řekl nejmenovaný severokorejský mluvčí o Kerrym v prohlášení, které zveřejnila státní tisková agentura KCNA.

Velké napětí

Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem zůstává vysoké. Severní Korea letos provedla nezvykle velké množství testů raket a dělostřelectva. Minulý týden odpálila tři rakety krátkého doletu, a to takřka bezprostředně před příletem papeže Františka do Jižní Koreje.

Korejský poloostrov je technicky stále ve válečném stavu, válka obou korejských států v 50.letech minulého století skončila jen příměřím a nikoli mírovou smlouvou. Obě země odděluje demilitarizovaná zóna, která je ve skutečnosti přísně vojensky střeženou hranicí. V Jižní Koreji je umístěno téměř 30 tisíc amerických vojáků.


Čtěte více:

Čína posiluje vazby s KLDR. K hranicím dostaví vysokorychlostní železnici

KLDR pohrozila jaderným útokem na Bílý dům a Pentagon

Bohatí mají více utrácet. KLDR proto tiskne nové bankovky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web