Sjednoťme firemní daně, vyzývá unii Francie. Vadí jí dumping Británie

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron obvinil některé země Evropské unie z daňového dumpingu a vyzval ke stanovení celounijního povoleného rozpětí pro daň ze zisku firem. Země jako je Británie a Irsko mají nízké firemní daně, aby získaly výhodu nad svými sousedy, uvedl Macron.

Euro, bankovky
29.3.2016 21:18   |  

„Sazby firemních daní v Irsku a Británii dosahují neudržitelných úrovní,“ řekl Macron. „Je to otázka, která by se měla řešit na evropské úrovni, jinak na to všichni doplatíme,“ citovala jej agentura Reuters.

Francie vybírá z firemních zisků celou třetinu, což je jedna z nejvyšších sazeb v EU. Irsko k nelibosti velkých zemí EU dlouhodobě udržuje tuto sazbu na 12,5 procenta. Britský ministr financí George Osborne tento měsíc oznámil další snížení této sazby do roku 2020 na 17 procent z nynějších 20 procent a ze 30 procent před deseti lety.

„Jestliže firemní zdanění klesá pod 18 nebo pod 15 procent… je to nestoudný fiskální dumping,“ prohlásil Macron. Paříž prosazuje harmonizaci firemní daně už dlouho a v roce 2010 při jednání o finanční pomoci Irsku Paříž žádala Dublin, aby tuto daň zvýšil. „Naši integraci musíme posílit stanovením určitého koridoru pro sazby daně z příjmu právnických osob, jinak nás to dotlačí k závodu ke dnu,“ řekl ministr.

Jaké daňové sazby platí v jednotlivých státech EU? Přehled najdete na webu Finance.cz


Čtěte také:

Odpočty až 90 procent. Belgické daně porušují pravidla, tvrdí Brusel

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web