Skotští nacionalisté podpoří kampaň za setrvání Británie v EU

Skotští nacionalisté hodlají podpořit kampaň za setrvání Británie v Evropské unii. V závěru sjezdu Skotské národní strany (SNP) to dnes oznámila jejich šéfka Nicola Sturgeonová, která zároveň obvinila premiéra Davida Camerona z váhavého přístupu vůči euroskeptikům mezi jeho konzervativci.

Ilustrační foto
18.10.2015 8:01   |  

„David Cameron si může pohrávat s naším místem v Evropě, ale buďte si jistí, že SNP povede kampaň za to, aby Skotsko a Spojené království zůstaly v Evropské unii,“ řekla Sturgeonová. Skotská vůdkyně kritizovala Camerona, že není s to jasně a přesně formulovat, co se vůbec snaží vyjednat za ústupky od EU, které by byly důvodem pro Británii k setrvání v unii.

Cameron, který slíbil uspořádat do konce roku 2017 referendum o setrvání Británie v EU, zatím neupřesnil, až kam je připraven se svými požadavky zajít. Jedním z témat je britská snaha omezovat imigraci občanů ostatních zemí Evropské unii, což se v Bruselu i v členských zemích zatím setkávalo s odmítavým přijetím.

Nové hlasování

Skotští nacionalisté přilili v otázce referenda oleje do ohně prohlášením, že pokud by Británie opustila EU a ve Skotsku se většina voličů přiklonila přitom pro setrvání v unii, nešlo by se vyhnout novému hlasování ve Skotsku o setrvání ve svazku s Británií.

V loňském referendu vyhráli stoupenci setrvání Skotska v Británii poměrem 55 ku 45 procentům. Od té doby však popularita SNP dále stoupla a o možnosti dalšího referenda se mluví stále častěji.


Čtěte také:

Cameron ostře kritizoval EU, odchod Británie ale nechce

Britské konzervativce rozděluje otázka, jestli zůstat v EU

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stávky ve francouzských rafineriích mohou zdražit českým řidičům benzin

Stávky ve francouzských rafineriích mohou zdražit českým řidičům benzin

Čeští řidiči by už za týden mohli pocítit řádění francouzských odborářů, kteří mohutně protestují proti reformě pracovního práva. Stávky od neděle postupně zasáhly všech osm… více

Komerční prezentace
Mobilní web