Slováci: Polsko se po volbách vzdálí EU a přiblíží Visegrádu

Zahraniční tisk

Polsko se po víkendových volbách, ve kterých zvítězila opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) vzdálí Evropě, ale přiblíží se k zemím takzvané visegrádské skupiny, do které patří také Česko, Maďarsko a Slovensko. Předpovídá to slovenský tisk.

 volby v Polsku
27.10.2015 9:36   |  

Vláda konzervativců bude nepochybně euroskeptičtější a nacionalističtější, což může zhoršit vztahy s Bruselem i s Německem. Naopak, PiS usiluje o posílení pozice visegrádské čtyřky (V4). Zejména pokud jde o uprchlickou krizi, Polsko se posune blíže k názorům (slovenského premiéra) Roberta Fica, (maďarského premiéra) Viktora Orbána či (českého prezidenta) Miloše Zemana,“ uvedl list Sme.

Také podle Denníku N nástup PiS k moci spojí region V4, zejména v otázce imigrační krize. „Slovensko, Česko a Maďarsko jsou tvrdí kritici přijetí imigrantů a hlasovaly proti kvótám EU na jejich přerozdělení. Kriticky se předtím vyjadřovala i dosavadní polská vláda, nakonec ale souhlasila s přijetím 7000 uprchlíků v Polsku,“ napsal list.

Zároveň upozornil, že předseda PiS Jaroslaw Kaczyński se postavil proti přijímání běženců a že před volbami varoval v souvislosti s uprchlickou krizí před rozšířením nebezpečných chorob v Polsku.

Podle Sme i v případě, že by PiS nezískala kýženou většinu v dolní komoře polského parlamentu a byla nucena přibrat do koalice menšího partnera, na základním obrazu úplné dominance, které nastolilo nedělní hlasování polských voličů, to nic nezmění. Deník připomněl, že ze zemí V4 jednobarevné kabinety vládnou v Maďarsku a na Slovensku.


Čtěte také:

Petr Horký: Unijní šprt se vrací na hanbu

Evropa se polských změn spíše obává

Analytik o Polsku po volbách: slova budou drsnější, politika se moc nezmění

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web