Slováci v Bruselu neuspěli, o fondu rozhodne vláda

14.7.2010 8:17   |  

Slovenské premiérce Ivetě Radičové a ministrovi financí Ivanu Miklošovi se v Bruselu nepodařilo vyjednat nižší podíl země v záchranném mechanismu eurozóny. Po setkání se šéfem euroskupiny Jeanem-Claudem Junckerem konstatovali, že špatné podmínky odsouhlasila vláda Roberta Fica a už je nelze měnit. Čeká se, že tlak z eurozóny přiměje slovenský kabinet vznik fondu schválit už na svém dnešním zasedání.

„Nebudeme blokovat celý mechanismus, ve vládě rozhodneme, zda ho podepíšeme, nebo ne. Nebudeme ho blokovat v tom smyslu, že nebudeme natahovat čas a vyjádříme se,“ slíbil před novináři Mikloš.

Nelibost nové vlády nad tím, že by Bratislava měla poskytnout záruky ve výši zhruba 4,4, miliardy eur, však není jediným problémem. Kabinet bude trvat na dohodě, která by zaručila mimimalizaci rizika opakování dluhové krize v měnové unii, uvedl v prohlášení mluvčí premiérky Rado Baťo. „Jakýkoli případný vstup do obranného valu proto vláda SR podmiňuje závaznou dohodou eurozóny, že uskuteční potřebné reformy v bankovním sektoru, na úrovni Evropské komise, Eurostatu a ratingových agentur,“ dodal. Nebylo však jasné, jak rozhodně chce Radičová tyto podmínky prosazovat, když zároveň podpis o vzniku fondu označila za formální akt.

Kabinet má dnes rozhodnout také o pomoci Řecku. Zatímco předsedkyně vlády v pondělí prohlásila, že tu Bratislava určitě neschválí, Juncker stále věří, že podepíše nejen vznik fondu, ale zapojí se i do záchrany Atén. Podílet by se na ní měla 800 miliony eur. Na Slovensko v tomto směru apeloval také předseda Evropské komise José Barroso. Varoval ho, že v budoucnu možná samo bude pomoc potřebovat. Podle aktuálního průzkumu agentury Dicio je proti půjčce Řecku 56 procent Slováků.

Bruselskou cestu Radičové a Mikloše kritizoval Fico. Uvedl, že si „pseudorokováním“ snažili zamést cestu před vydáním souhlasu s fondem. Dodal, že pokud si nová vláda myslí, že není dobrý, nemá ho ani podepisovat.

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web