Slovenská vláda lidem proplatí část účtů za plyn, těsně před volbami

Slovenská vláda pošle jen několika týdnů před březnovými parlamentními volbami 1,41 milionu domácnostem státní příspěvek, kterým bude obyvatelům kompenzovat část výdajů za zemní plyn. Novinářům to řekl premiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) je s odstupem dlouhodobě nejoblíbenější politickou stranou v zemi.

Plyn, ilustrační foto
20.1.2016 13:46   |  

„V nejbližších dnech budou (domácnostem) rozeslány dopisy společně s poštovní poukázkou,“ uvedl Fico. Stát podle něj na příspěvek vynaloží celkem 47 milionů eur (1,27 miliardy korun). Domácnostem tak bude vráceno šest procent jejich roční platby za plyn.

Až tisícové příspěvky

Nárok na jednorázový příspěvek od deseti do 165 eur (270 až 4455 korun) v závislosti na spotřebě plynu budou mít na pětimilionovém Slovensku ty domácnosti, které měly uzavřenou smlouvu s některým z dodavatelů plynu k začátku loňského listopadu.

Nejvíce domácností, až 680 tisíc, bude mít nárok na nejnižší příspěvek. Tyto domácnosti mají nízkou spotřebu plynu, který využívají pouze na vaření.

Plyn zlevňuje i regulace

Státní kompenzace a rozhodnutí energetického regulačního úřadu ÚRSO o regulovaných cenách energií podle Fica vedly k tomu, že náklady domácností na plyn v průběhu dvou let klesly o 14,5 procenta.

Regulované ceny plynu pro domácnosti se loni na Slovensku snížily dvakrát, nejprve v lednu klesly o více než jedno procento, v září pak o téměř čtyři procenta. Na začátku letošního roku plyn zlevnil v průměru o dalších 3,6 procenta. Náklady na energie a potraviny tvoří značnou část výdajů Slováků. Snížení nákladů domácností na plyn slíbil Směr-SD v prvním sociálním balíčku, který strana schválila v roce 2014.


Čtěte také:

Fico tlačí na Brusel, žádá rychlejší vznik společné pohraniční stráže

Fico má před volbami problém, učitelé chtějí zvýšit platy

Fico obvinil Kisku, že zlehčuje rizika migrační krize

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web