Slovensko vyšle policisty do Makedonie a Slovinska

aktualizováno Slovensko vyšle policejní jednotky do Makedonie a Slovinska, kde budou v únoru pomáhat při ostraze hranic v souvislosti s přílivem migrantů. Vyplývá to z materiálů slovenského ministerstva vnitra, které projednala vláda premiéra Roberta Fica.

ilustrační foto
13.1.2016 13:44   |  

„Stále máme základní úkol, a tím je boj s nelegální migrací, ke kterému nás zavazují slovenské i evropské předpisy. To, co jsme zažili (loni), byl jenom předkrm. Myslím si, že hlavní chod přijde v nejbližších dvou letech,“ řekl novinářům k migrační vlně ministr vnitra Robert Kaliňák. Dodal, že kromě policejních misí v Makedonii či ve Slovinsku vyčlenilo Slovensko stovku policistů pro potřeby agentury na ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex.

Do Makedonie pošle Bratislava 25 policistů s vozidly. Nasazeni budou zejména na makedonsko-řecké hranici ve společných hlídkách s českými a maďarskými kolegy. Jejích úkolem bude pomáhat při zvládnutí přívalu migrantů, kteří procházejí přes Makedonii takzvanou balkánskou cestou do západní Evropy. V Makedonii by předběžně měli působit celý únor, v případě potřeby bude mise prodloužena.Do Makedonie zamíří už v polovině ledna 25 českých policistů, kteří by tam měli pomáhat udržovat pořádek do konce února.

Stále máme základní úkol, a tím je boj s nelegální migrací, ke kterému nás zavazují slovenské i evropské předpisy

Dalších 20 policistů vyšle Bratislava do Slovinska, kde loni v listopadu a prosinci stejný počet strážníků ze Slovenska pomáhal slovinským kolegům v hlídkování na vnější schengenské hranici volného pohybu osob. Také ve Slovinsku budou slovenští policisté nasazeni celý únor s možností prodloužení jejich mise.

Slovinsko začalo čelit náporu migrantů poté, co Maďarsko postavilo plot na hranici se Srbskem a uzavřelo i zelenou hranici s Chorvatskem.Levicová vláda slovenského premiéra Fica v migrační krizi opakovaně zdůrazňovala potřebu ochrany vnějších schengenských hranic a odmítla přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót. Loni Slovensko také vyslalo 50 policistů do Maďarska, kde pomáhali v ochraně maďarsko-srbské hranice, která je vnější hranicí EU.

Fico tento týden požádal představitele unie o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.


Čtěte také:

Slovensko zavedlo namátkové kontroly na hranicích

Slovensko pošle do Maďarska 50 policistů na ochranu hranic

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web