Smířlivý hlas z Rakouska: Česko má právo na jadernou energii

Předsedkyně rakouské horní komory Ana Blatniková uznala právo Česka rozhodnout si, zda bude využívat jadernou energii k výrobě elektřiny. Uvedla to dnes v Praze po setkání se svým českým protějškem Milanem Štěchem. Rakousko výrobu elektřiny z jádra odmítlo a staví se dlouhodobě proti zvažované dostavbě jihočeské jaderné elektrárny Temelín.

Předsedkyně rakouské horní komory Ana Blatniková
9.12.2014 13:58   |  

„Je řada zemí v EU, které jsou stoupenci jádra. V demokracii rozdílné názory by měly a musejí být také možné. Nakonec je to na každé jednotlivé zemi, aby si o tom rozhodla. Takové právo má,“ uvedla Blatniková. Zdůraznila současně, že Rakousko preferuje obnovitelné zdroje energií. „My energii z jádra odmítáme, protože si nemyslíme, že je to dlouhodobě udržitelné a také bezpečné,“ dodala předsedkyně rakouské Spolkové rady.

Anketa

Má se dostavět jaderná elektrárna Temelín?

ano   81% ne   19%

V anketě hlasovalo 576 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Přípravy na dostavbu Temelína byly na jaře zastaveny po oznámení české vlády, že odmítla poskytnout státní záruky na rozvoj jaderné elektřiny. Rakouští politici to uvítali a označovali to za dílčí vítězství v boji proti jaderným elektrárnám. Nyní se rakouské protesty soustředily proti případnému vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu u hranic s Rakouskem.

Štěch a Blatniková spolu mluvili také o případném zavedení přistěhovaleckých kvót pro členské země EU. „My si stojíme za kvótami. Myslíme si, že je to také na zodpovědnosti Evropy, aby potřebným dokázala pomoci,“ uvedla Blatniková. Podle ní není možné si vybírat jenom pomyslné rozinky z koláče.

Česko naopak s možností povinných kvót na rozmístění běženců v zemích EU nesouhlasí. Předseda Senátu připomněl, že je podle českého postoje potřeba spíše omezit příliv běženců podporou lepších životních podmínek v jejich domovských zemích. Štěch poznamenal, že zvýšená imigrace vede mnohde k posilování protiimigračních nálad, což by mohlo Evropu destabilizovat. „Věřím, že Evropa dojde k nějakému výsledku, který budou respektovat všechny členské země Evropské unie,“ dodal.


Čtěte také:

Zaorálek: Rakousko dostane všechny informace k jadernému úložišti

Rakousko odmítá české úložiště jaderného odpadu, hrozí žalobou

„Solární panely nesnáším.“ Zeman podpořil rozšíření dukovanské elektrárny

Sobotka: Do jaderných elektráren by měli investovat i dodavatelé

Drábová: Elektrárna Dukovany není připravena na delší provoz

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny

Škoda Octavia: Nejúspěšnější škodovácký model slaví dvacetiny Fotogalerie

Již více než pět milionů prodaných kusů Škoda Octavia dělá z tohoto vozu nejdůležitější model ve stodvacetileté historii mladoboleslavské automobilky. Po ovládnutí společnosti… více

Mobilní web