Soul bude kvůli jaderné zkoušce na sever opět vysílat propagandu | E15.cz

Soul bude kvůli jaderné zkoušce na sever opět vysílat propagandu

ČTK

Jižní Korea v pátek obnoví propagandistické vysílání z tlampačů na hranici se Severní Koreou. Soul uvedl, že jde o odvetné opatření po oznámení Pchjongjangu, že KLDR úspěšně otestovala miniaturizovanou vodíkovou bombu. Jižní Korea současně sdělila, že v oblasti kolem tlampačů uvedla armádu do stavu nejvyšší pohotovosti.

„Vysílání bude obnoveno v pátek v poledne (04:00 SEČ),“ upřesnil úřad jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Lze předpokládat, že slogany proti severokorejskému režimu, jejichž cílem je vyvolat v myslích Severokorejců pochyby o neomylnosti vládnoucí dynastie Kimů, Pchjongjang značně rozhořčí. KLDR již dříve označila tato vysílání za „válečný akt“ a reagovala na ně přeshraniční palbou.

„Naše armáda je ve stavu plné pohotovosti, a pokud Severní Korea bude pokračovat v provokacích, rozhodně na ně odpovíme,“ uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.

USA by kvůli jadernému testu mohly do Jižní Korey poslat strategické zbraně

Severokorejský jaderný test je „vážným porušením“ srpnové dohody, které dosáhli představitelé obou Korejí ke snížení napětí a zlepšení vztahů, dodala kancelář podle agentury Reuters.

Napětí mezi oběma Korejemi se vystupňovalo loni v létě, když dva jihokorejské vojáky v demilitarizovaném pásmu zmrzačila mina. Jižní Korea pak obvinila Severní Koreu, že minu v pásmu nastražila.

Jižní Korea po tomto incidentu začala poprvé od roku 2004 opět vysílat z tlampačů propagandu namířenou proti KLDR. V srpnu severokorejská armáda vypálila na tlampač raketu a Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

Představitelé Severní a Jižní Koreje 24. srpna dospěli k dohodě o utlumení krize. Soul slíbil, že přestane z amplionů vysílat hesla proti KLDR, Pchjongjang na oplátku slíbil, že stáhne své vojáky dál od hranice.

Novou krizi v mezikorejských vztazích vyvolalo středeční tvrzení Severní Koreje o údajném prvním testu vodíkové bomby. Odborníci se domnívají, že spíš než o test vodíkové bomby šlo o zkoušku běžné nukleární nálože. Jihokorejské ministerstvo obrany vyjádřilo přesvědčení, že Severokorejci pouze přidali malé množství vodíku do běžné atomové bomby.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!