Španělé opakují volby do parlamentu, průzkumy ale opět naznačují pat

aktualizováno Španělé od dnešních 9:00 SELČ znovu po půl roce rozhodují o novém složení parlamentu a doufají, že opakované hlasování vyřeší politický pat a povede ke zformování vlády. Poslední předvolební průzkumy ale ukazují, že volby dopadnou podobně jako loni v prosinci. Tehdy bylo rozložení sil takové, že se strany poté spolu nedokázaly dohodnout na přijatelné koaliční vládě.

Volby ve Španělsku
26.6.2016 10:57   |  

Loni 20. prosince žádná ze dvou tradičních stran španělské politické scény (lidovci a socialisté) nezískala dostatečnou většinu pro to, aby mohla sama sestavit vládu, jako tomu bývalo v předchozích letech. Hlasy jim ubraly nové strany, které ve volbách těžily z nespokojenosti Španělů s ekonomickou situací, zejména s vysokou nezaměstnaností.

Čtěte více: Španělské volby vyhráli lidovci. Končí éra jednobarevných vlád

Nyní by mohl nastat podobný scénář, protože průzkumy opět přisuzují těsné vítězství Lidové straně premiéra Mariana Rajoye, která je u moci od konce roku 2011. Získat by měla znovu kolem 29 procent hlasů. Absolutní většinu v 350členné poslanecké sněmovně ale lidovci nespíš nedají dohromady ani s další spíše pravicovou stranou Ciudadanos, jíž odhady přisuzují opět zhruba 14 procent hlasů.

Možná jen těsně za vládními lidovci skončí radikální levicová koalice Unidos Podemos, která tak má o něco větší šance podílet se na vládě, pokud se spojí se socialisty Pedra Sáncheze. Ti by se měli dnes umístit na třetím místě s asi 22 procenty, která jim v prosinci stačila na druhou příčku.

Na 36,5 milionu oprávněných voličů může hlasovat až do uzavření volebních místností ve 20:00 SELČ. Okamžitě poté budou k dispozici první odhady výsledků sestavené na základě odpovědí lidí, kteří odvolili (tzv. exit polls). Kolem 23:00 SELČ by měla být sečtena většina hlasů.


Čtěte také:

Španělsko asi čekají nové volby, lídr socialistů nedostal důvěru parlamentu

Španělský krá nenavrhl premiéra. Poprvé v historii se budou volby opakovat

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web