Španělsko asi čekají nové volby, lídr socialistů nedostal důvěru parlamentu

Vůdce španělských socialistů Pedro Sánchez, který usiluje o sestavení menšinové vlády se středolevými Ciudadanos (Občané), nedostal podle očekávání v parlamentu důvěru. Postavili se proti němu jak nejsilnější lidovci, tak třetí strana v parlamentu - Podemos (Můžeme). Sánchez se znovu pokusí uspět v pátek. Neočekává se ale, že by klíčové strany změnily svůj postoj či mu usnadnily pozici opuštěním zasedacího sálu při hlasování.

Lídr španělských socialistů Pedro Sánchez (vlevo) a Pablo Iglesias z Podemos (vpravo)
2.3.2016 20:41   |  

I kdyby po Sánchezově neúspěchu španělský král pověřil sestavením nové vlády někoho jiného, není už prakticky naděje, že by se to některé z ještě slabších stran podařilo.

Předchozí lidovecký premiér a formální vítěz voleb Manuel Rajoy se o sestavení vlády vzhledem k rozložení sil po prosincových volbách ani nepokusil.

Pravděpodobnější tak je, že král vyhlásí nové volby. Ty by se mohly konat 26. června. V demokratické historii Španělska, tedy od pádu frankistické diktatury koncem 70. let, se podle listu El País ještě nestalo, že by kandidát na premiéra důvěru nezískal. Dva z uchazečů ji dostali ve druhém hlasování - Leopoldo Calvo-Sotelo v roce 1981 a José Zapatero v roce 2008.


Čtěte také:

Ve Španělsku prvně zasedl nový parlament, najít většinu bude těžké

Španělské volby vyhráli lidovci, končí éra jednobarevných vlád

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web