Španělský premiér živí šanci na velkou koalici

Rozhovory o nové španělské vládě se ani měsíc po volbách příliš neposunuly. Role prostředníka se ujal král Felipe VI., průlom však nezajistil. Dosavadní lidovecký premiér Mariano Rajoy odmítl nabídku k sestavení kabinetu, jelikož nemá dostatečnou podporu. Socialisté mu v sobotu vzkázali, aby se o to pokusil, nebo se snahy definitivně vzdal.

 Marian Rajoy
25.1.2016 8:18   |  

S nejasným volebním výsledkem se potýkají všechny strany. Lidovci sice mají nejvíc křesel, k většině jim však ve 350členné dolní komoře parlamentu chybí 53 mandátů. Ty jim nemohou poskytnout ani centrističtí Ciudadanos (Občané), jejichž čtyřicet poslanců je ochotných při hlasování o důvěře neblokovat vznik stabilní vlády s reformním programem. V pořadí druzí socialisté spolupráci s konzervativci vylučují. Stejně tak i protestní hnutí Podemos, které skončilo na třetím místě.

Rajoy přesto doufá, že se nakonec v zájmu stability dohodne s tradičním socialistickým rivalem na velké koalici. „Existuje alternativa – vláda složená ze socialistů, Podemos, Sjednocené levice a všech regionálních stran za nezávislost. Ale bude páchat velké škody naší zemi a nebude schopna vládnout, jelikož máme většinu v senátu,“ varoval premiér.

Poprvé v životě jsem slyšel nabídku na vytvoření vlády, která vážně uráží oslovovanou stranu

Lídr krajně levicových Podemos Pablo Iglesias, který disponuje 69 poslanci, dal v pátek najevo, že o spolupráci se socialisty stojí.

Jejich šéf Pedro Sánchez však neprojevil nadšení nad tím, že se o návrhu dozvěděl zprostředkovaně od krále, a zůstává opatrný. Iglesias si navíc vymiňuje, že bude v případné „vládě změny“ vicepremiérem, a klade si i další podmínky. „Poprvé v životě jsem slyšel nabídku na vytvoření vlády, která vážně uráží oslovovanou stranu,“ komentoval na Facebooku jeho plán někdejší předseda socialistů Alfredo Pérez Rubalcaba. Problémem při vytváření takovéto koalice může být i rozdílný postoj případných partnerů ke katalánským separatistickým tendencím.

Rajoy neustále apeluje na ostatní politiky, že země potřebuje vládu se širokým mandátem, aby mohla pokračovat v hospodářském oživování po letech krize. Stabilitu podle všeho preferují i její obyvatelé. Aktuální průzkum ukazuje, že 61 procent Španělů nestojí o další volby a přeje si raději kompromisní dohodu. Král bude pokračovat v rozhovorech s představiteli stran tento týden.


Čtěte také“

Rajoy svým "Ne" prohloubil povolební krizi ve Španělsku

Španělský premiér překvapivě odmítl nabídku na sestavení vlády

Autor: Karolína Flaszová

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web