Špičky španělské strany vyšetřuje policie, kvůli podezřelým příjmům z Íránu

Španělská policie prošetřuje příjmy šéfa Podemos Pabla Iglesiase a dalších členů vedení této nové parlamentní strany. Údajně je získali od jedné íránské státní společnosti, informoval španělský deník ABC. Podle něj Iglesias dostal v letech 2013 až 2015 na svůj soukromý účet od íránské instituce 93 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun).

Lídr strany Podemos Pablo Iglesias
14.1.2016 21:22   |  

Sedmatřicetiletý Iglesias, jehož levicová strana má třetí nejsilnější zastoupení v novém španělském parlamentu, měl tyto peníze inkasovat za diskusní pořad Fort Apache v televizi HispanTV. Tento televizní kanál, který vysílá od prosince 2011 a sídlo má v Madridu, má ve španělsky mluvících zemích šířit informace z Íránu. Jeho provozovatelem je íránská státní televizní a rozhlasová společnost IRIB.

Španělská policie nyní vyšetřuje, zda finance, které Iglesias a další členové vedení strany Podemos od íránské firmy získali, nebyly použity na financování aktivit strany. To by byl problém, protože politická strana ve Španělsku nesmí používat finance získané od zahraniční vlády.

Nepřiznaná faktura

Iglesias tvrdí, že jeho strana má příjmy transparentní. Oznámil také, že je při vyšetřování plně k dispozici policii. Deník ABC se ale pozastavuje nad tím, že Iglesias na stránkách své politické strany zveřejnil své příjmy, ale peníze z Teheránu zamlčel.

List ABC otiskl fakturu, jejímž prostřednictvím si Iglesias nárokuje 5600 eur (151 300 korun) plus DPH po společnosti 360 Global Media. Nad ní má kontrolu íránský podnikatel Mahmúd Alizadí. Na faktuře je datum 27. dubna 2015, kdy byl Iglesias navíc ještě poslancem Evropského parlamentu.

Španělská policie podle ABC vyšetřuje také příjmy společnosti 360 Global Media se sídlem v Madridu, která televizi HispanTV provozuje. Tato firma prý v letech 2012 až 2015 dostala na své účty celkem 9,3 milionu eur z Íránu, ale aby se obešlo tehdy platné západní embargo, šly tyto peníze přes síť společností v různých zemích a po menších částkách.


Čtěte také:

Ve Španělsku prvně zasedl nový parlament, najít většinu bude těžké

Španělští lidovci mají po vítězství problém: nikdo s nimi nechce do koalice

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web